Reklama

Jak będzie wyglądało miasto przyszłości? Dyskusje architektów o najnowszych trendach na Łódź Design Festival

Data:

- Reklama -

Czy dzisiaj, podobnie jak w przełomowych momentach, potrzebna jest ogólnopolska narada architektów? Tym pytaniem Filip Springer zapowiadał tegoroczną, już drugą edycję Archibloku. 5 października przedstawiciele uznanych pracowni architektonicznych zebrali się, by zdiagnozować najważniejsze problemy, z którymi musi się zmierzyć branża projektowa. O czym dyskutowano?

W czwartkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele pracowni z Grupy Centrala, HS99, Architecture Snob, Ugo Architecture, Ultra Architects, WWAA. Prowadzone dyskusje w dużej mierze skupiały się wokół aktualnych problemów, a także na prezentacji projektów i realizacji obecnych na Archibloku pracowni. Małgorzata Kuciewicz z Grupa Centrala podkreślała jak ważne jest wykorzystywanie już powstałej tkanki miejskiej, a nie budowanie kolejnych budynków. Natomiast Natalia Paszkowska z WWAA wskazywała na konieczność zmiany w strukturze miejskiej w związku ze stale rosnącą liczbą ludności miast.

– Najnowsze dane wskazują, że w 2050 roku w miastach będzie mieszkać nawet 75% ludności. Zatem przestrzeń do życia i dostępne zasoby stale się kurczą, dlatego to dobry czas, by nauczyć się nimi dzielić. Jak? Dobrym rozwiązaniem są właśnie aplikacje, które uczą „współdzielenia”, „Blablacar” lub „Airbnb” – mówi Natalia Paszkowska z pracowni WWAA.

Trendy kolorystyczne na Łódź Design Festival

5 października, w czwartek nie zabrakło również rozmów o najważniejszych trendach kolorystycznych. Już po raz 15 Globalne Centrum Estetyczne AkzoNobel we współpracy
z ekspertami opracowało Kolor Roku 2018. Podczas wykładu Heleen van Gent, Dyrektor Artystyczna Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel ogłosiła, że jest nim różowy brąz – czyli subtelny i ciepły odcień różu, który nawiązuje do natury, drewna i domowego ogniska.

– Nasze życie stale wymaga podejmowania trudnych decyzji, dlatego też wybór koloru powinien być prosty. Nasz dom oraz miejsce pracy powinny stać się przestrzenią relaksu, w której czujemy się bezpiecznie i to właśnie kolor odgrywa tutaj kluczową rolę – mówi Heleen van Gent, AkzoNobel.

Przed nami jeszcze 2 dni inspirujących spotkań z designem. W sobotę, w czterech wywiadach przeprowadzonych na scenie Łódź Design Festival, reprezentanci międzynarodowych firm, a także niezależni eksperci odpowiedzą na pytania o dizajn generatywny, przemysł 4.0, gospodarkę okrężną i wpływ powszechnie używanych materiałów wnętrzarskich na jakość powietrza w naszych domach i biurach. Wystąpią przedstawiciele takich marek, jak: Meble VOX, IKEA, Pure Air Zone oraz EcoLife. Od godziny 10.00 będzie można wysłuchać dynamicznych prezentacji na temat trendów w aranżacji wnętrz. Pięć z nich przedstawi Mecenas Festiwalu – Ceramika Paradyż.

W niedzielę, gościem specjalnym festiwalu będzie Jenny B. Osuldsen z norweskiego studia architektonicznego, która opowie o holistycznym podejściu do procesu tworzenia oraz śmiałych koncepcjach, które pozwoliły wznieść pracownię na szczyt światowej architektury.
8 października będziemy mogli od nowa spojrzeć na architekturę a to za sprawą wystąpienia Renato Rizzi, autora projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku oraz wielu budynków kulturalnych na świecie. Wystąpienie Renato Rizzi jest częścią szerszej prezentacji, poświęconej włoskiemu designowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Smart city w praktyce? Działa miejski system powiadamiania SMS (audio)

Suwałki od dłuższego czasu aspirują do miana smart city....

Wpływy dawnej architektury

Analizując zabytki architektoniczne wieków minionych, które wywierają ogromny wpływ...

Zastosowanie piaskowca

Piaskowiec występuje na wielu obszarach Ziemi i jest skałą...

Smart Suwałki – fakt czy fantazja?

"Dziewiętnasty wiek był wiekiem imperiów, XX – państw narodowych,...