Reklama

Na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich prośby i łzy

Data:

- Reklama -

W Suwalskim Ośrodku Kultury w poniedziałek, 30 października gościł Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Tematy, które pojawiły się podczas spotkania, wywołały wiele emocji u uczestników rozmowy, którzy skupili się na elektrowniach wiatrowych, wsparciu osób z autyzmem i niepełnosprawnością oraz problemach finansowych przedstawicieli różnych środowisk.

W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób. Zaproszenie, podobnie jak i poprzednim razem, wystosowało do RPO Stowarzyszenie Kulturalne „Kostroma” z Suwałk. Adam Bodnar w Suwałkach był już w styczniu 2016 roku. Pamiętał, o co mieszkańcy pytali go poprzednim razem.

A tematy podnoszone przez uczestników spotkania związane były z problemami dnia codziennego. Ktoś cierpi z powodu bliskiej lokalizacji elektrowni wiatrowej, ktoś inny wstawia się za opiekunami dzieci z autyzmem, którym masowo odbierane są świadczenia pielęgnacyjne. Pojawia się też temat niedostatecznej informacji o zaburzeniach i chorobach – poradnie wydają orzeczenia, ale nie kierują do odpowiednich ośrodków w celu uzyskania niezbędnych informacji i wskazówek. Pada pytanie o spółdzielnie socjalne i szansę zarobkowania osób niepełnosprawnych. Wreszcie – pojawia się problem kobiet w ciąży, które zawierają umowy o pracę i otrzymują niespodziewanie pismo, w którym ZUS informuje je o braku prawa do zasiłku. Ważnym tematem spotkania była też pomoc osobom chorym na Alzheimera. Swój udział w dyskusji mieli również studenci PWSZ, którzy swoje spostrzeżenia zanotowali na kartkach.

Rzecznik Praw Obywatelskich apelował o to, aby zgłaszać do niego i jego zespołu palące problemy. – Żadnej sprawy nie pomijamy – zapewniał Adam Bodnar, dodając, że w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem sprawy może być wprowadzenie zmian systemowych, a to wymaga czasu.

Przed spotkaniem w Suwalskim Ośrodku Kultury RPO odbył spotkania w dwóch szkołach na terenie miasta.

Szczegóły na stronie RPO.

Skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Sprawdź, czy Twój problem to sprawa dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Seniorzy mogą liczyć na pomoc

Program ,,Złota Rączka dla Seniora”, obejmujący bezpłatne drobne naprawy w...

Cztery gminy z terenu Suwalsko-Sejneńskiej LGD otrzymają łącznie ponad milion złotych dofinansowania

Pieniądze zostaną przeznaczone na zagospodarowanie terenów zdegradowanych. Dzięki temu...

Piłkarsko-bibliotekarski piknik – spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem

Latem Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej miała dla najmłodszych...