Reklama

Obniżono ci kiedyś pensję o połowę? Emeryci nie mają wyboru

Data:

- Reklama -

Średnie wynagrodzenie w czerwcu wyniosło ok. 3200 zł netto, a przeciętna emerytura ok. 1790 zł netto. Emerytura stanowi więc obecnie 56% pensji, a w przyszłości ten wskaźnik ma być jeszcze gorszy. Ta ogromna różnica sprawia, że przechodząc na emeryturę musimy zdecydowanie zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia. Expander podpowiada co zrobić, aby poradzić sobie z finansami na „jesieni życia”.

Autor: Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors

Moment przejścia na emeryturę zwykle oznacza drastyczny spadek poziomu dochodów. Dlatego na początku tego okresu, gdy zdrowie jeszcze nam dopisuje, warto pomyśleć o kontynuowaniu pracy, choćby na część etatu. Przy obecnym, bardzo niskim bezrobociu, nawet seniorzy powinni bez problemu znaleźć zajęcie, które pozwoli im dorobić do emerytury. Nierzadko da nam to nie tylko dodatkowy dochód, ale również zapewni kontakt z ludźmi i poczucie, że robimy coś wartościowego. Na pewno będziemy czuli się lepiej niż np. siedząc cały dzień w domu przed telewizorem.

Zweryfikujmy nasze wydatki

Gdy po przejściu na emeryturę nasze dochody spadają, warto również spróbować obniżyć wydatki. Przyjrzyjmy się, ile płacimy na różnego rodzaju usługi i znajdźmy tańsze rozwiązania. Nierzadko zdarza się tak, że wiele lat temu podpisaliśmy umowę np. z operatorem telefonii, Internetu itp. i korzystamy z niej nie sprawdzając czy nadal jest to atrakcyjna oferta. Czasami mamy kilka umów z różnymi firmami. Kupując pakiet w jednej z nich nierzadko uda nam się obniżyć koszty nawet o połowę. Ponadto, jeżeli mieszkamy w mieście, w którym funkcjonuje sprawna komunikacja miejska, możemy zredukować częstotliwość korzystania z samochodu. Biorąc pod uwagę ceny paliwa i ewentualnych napraw, częste użytkowanie pojazdu wiąże się ze sporymi wydatkami, które można obniżyć przesiadając się do autobusu czy tramwaju.

Zmiana mieszkania na mniejsze pozwoli sporo zaoszczędzić

W skrajnym przypadku warto rozważyć też zmianę domu czy dużego mieszkania na mniejsze. W ten sposób nie tylko możemy obniżyć koszty ogrzewania lub czynszu, ale również zdobyć dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zakup małego lokalu będzie bowiem związany ze znacznie mniejszym kosztem, niż kwota jaką uzyskamy ze sprzedaży dużego mieszkania. Dla przykładu średnia cena m2 mieszkania w Krakowie to ok. 6000 zł. Za mieszkanie o powierzchni 70 m2 otrzymamy więc ok. 420 000 zł. Kupując 50-cio metrowe zapłacimy natomiast ok. 300 000 zł. W rezultacie 120 000 zł zostanie w naszej kieszeni. Te dodatkowe pieniądze bardzo mogą nam się przydać np. w sytuacji, gdy pojawią się jakieś większe wydatki związane z pogorszeniem stanu zdrowia.

Renta w zamian za mieszkanie

Sprzedaż lokalu, w którym spędziliśmy większą część swojego życia nierzadko będzie trudną dla nas decyzją. Dlatego,  jeśli nie chcemy zmieniać go na mniejsze lub po prostu nie mamy takiej możliwości, gdyż nasz metraż  już jest mały, to istnieje jeszcze inny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Możemy podpisać umowę z firmą, która będzie nam wypłacała rentę w zamian za przekazanie własności mieszkania. Będziemy mogli w nim przebywać do końca życia. Później jednak nie trafi ono do naszych spadkobierców. Wadą tego rozwiązania jest także to, że wypłacane kwoty są zwykle dość niskie w porównaniu z tym, ile warte jest mieszkanie. Poza tym, takie działanie może być przyczyną konfliktu w rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kto i kiedy jest uprawniony do dziedziczenia środków z subkonta w ZUS?

W razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci osoby, dla...

Kiedy renciście nie opłaca się złożyć wniosku o emeryturę?

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną...

Konto w banku czy wizyta listonosza – co wybierają emeryci?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim wypłaca co miesiąc...

Pracujący renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z ZUS-em

Do 28 lutego renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w...