Reklama

Rok Andrzeja Strumiłły: w bibliotece wystawa „Ceniłem księgi dawne”, w sobotę benefis

Data:

- Reklama -

Trwa Rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. W Suwałkach regularnie odbywają się wydarzenia dotyczące twórczości i działalności artysty. W środę, 18 października w Bibliotece Publicznej została otwarta wystawa „Ceniłem księgi dawne”. W sobotę w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się benefis Andrzeja Strumiłły.

Na wystawie „Ceniłem dawne księgi” prezentowane są: najstarsze wydawnictwa z prywatnych zbiorów Andrzeja Strumiłły ,tj.: modlitewnik matki Andrzeja Strumiłły „Głos duszy”, wydany w Wilnie przez Józefa Zawadzkiego, „Nauka zbawienna o sposobach postąpienia w zakonney doskonałości […]” wydanej w 1773 r., „Wolny głos mow niedzielnych naydziejnieyszym głosem […]” z 1727 r.; „Krzyż” wydanie specjalne dla uczczenia pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemi podlaskiej (czerwiec 1999), tekst i opracowanie A. Strumiłło, fotografie Wiktor Wołkow. Książka została wręczona papieżowi-na wystawie zdjęcie z wręczenia.(nie wręczał A. Strumiłło – żeby była jasność); publikacje dot. Wilna i wieszczów: 1) ”O początkach narodu i języka litewskiego. Rozprawa przez Xaviera Bohusa […] napisana” (wyd. 1808 r.); 2) „Wycieczki po Litwie w promieniach od Wilna […] przez Władysława Syrokomlę” (wyd. Wilno, 1857); książki dla dzieci ilustrowane przez A. Strumiłłę: Wojciech Żubrowski „Ognisko w dżungli”, Maciej Kuczyński „Gwiazdy suchego stepu”, Nora Szczepańska „Odwaga”, Podręcznik z przyrody do klasy V, Mary Norton cykl „Pożyczalscy”. W bibliotece zobaczymy również „Odwitania z Suwalszczyzną” Leszka A. Moczulskiego z ilustracjami A. Strumiłły do książki, które tworzone były z odręcznie wykonanych drzeworytów i drukowane w drukarni w Sobolewie. Jest też pierwsza książka ilustrowana przez A. Strumiłłę: „Opowieści Szidikuna: baśnie i legendy Tybetu” M. Bielickiego. W zestawieniu nie mogło też zabraknąć książek autorskich: „Summy”, „Factum Est”, „Domu”, „Tajgi”.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Urzędem Miejskim w Suwałkach oraz Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

Benefis Andrzeja Strumiłły w Suwałkach

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalski muzealnik z wyróżnieniem

W 33. edycji Konkursu o Nagrodę i Medal im....

Pod naszym patronatem: W Maćkowej Rudzie ilustracje i rysunki Andrzeja Strumiłły

Galerię Strumiłło w Maćkowej Rudzie 17 i Budę Ruską...

Na półmetku wakacji. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń

W kolejnych tygodniach na Suwalszczyźnie wiele atrakcyjnych wydarzeń -...
%d bloggers like this: