Święto Reformacji, przypadające 31 października, w Suwałkach miało w tym roku wyjątkowo uroczysty charakter. Po nabożeństwie w kościele ewangelicko-augsburskim, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbył się koncert chóru „Viva Musica” pod dyrekcją Grzegorza Bogdana i otwarcie wystawy „Ewangelicy na Suwalszczyźnie”.

Ekspozycja „Ewangelicy na Suwalszczyźnie” to dobra okazja poznania historii. Oprócz informacji przydatnych podczas zgłębiania tematu reformacji, na odwiedzających wystawę czeka wiele interesujących pamiątek i zbiorów muzealnych, archiwalnych oraz parafialnych z Suwalszczyzny i Mazur. Wyjątkową ciekawostkę stanowić mogą eksponaty z parafii w Ostródzie – witraże z lat 20. – 30. XX wieku i misa chrzcielna z XVII wieku. Na wystawie prezentowane są publikacje, starodruki, czasopisma ewangelickie, krzyże napierśne i wiele innych rzeczy materializujących społeczność ewangelicką na obszarze Suwalszczyzny. Dopełnieniem są króciutkie biogramy najznamienitszych ewangelików suwalskich i zapowiedź prac badawczych i publikacji na ich temat.

Narracja ekspozycji oparta jest o cztery podstawowe zasady protestantyzmu: Solus Christus (jedynie Chrystus), Sola Fide (jedynie wiarą), Sola Gratia (jedynie łaską) oraz Sola Scriptura (jedynie  pismem). W realizacji tych zasad teologicznych zawierają się najważniejsze różnice między katolikami a ewangelikami – odniesienie między innymi do osoby Matki Bożej i kultu świętych. Matka  Boża jest uznawana za osobę wyjątkowo ważną. Jest w końcu Matką Jezusa i postacią historyczną. Na tym jednak kończy się jej zadanie. W konsekwencji nie ma w protestantyzmie kultu Matki Bożej. Druga sprawa to święci. W protestantyzmie nie ma świętych. Wynika to z faktu, że człowiek bezpośrednio otrzymuje łaskę od Boga i ma ją w swoim życiu dobrze spożytkować, by później dostąpić zbawienia. Łaskę otrzymuje w takiej ilości, jaką Bóg mu ofiaruje, bez zbędnego kombinowania i upraszania o dodatkową porcję łaski za pomocą świętych. Inne różnice dotyczą odczytywania i interpretacji Pisma Świętego.

W roku 2017 przypada 500-lecie reformacji. Pomysł realizacji ekspozycji o ewangelikach na Suwalszczyźnie jest wypadkową współpracy ks. pastora Dawida Banacha i dr. Krzysztofa Snarskiego z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. T. Kościuszki 81 czynne jest od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00.

Przypominamy o trwającej akcji ZBIERAMY NA ORGANY.

Potrzebne są pieniądze na remont najstarszych organów w Suwałkach, znajdujących się w kościele ewangelicko-augsburskim.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj