Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku oraz debiutujący w roli reżysera Marek Tyszkiewicz zapraszają w piątek 24 listopada na premierę „Kwartetu dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera.
– Wiedziałem, że przy „Kwartecie dla czterech” aktorów zderzę się z dziełem o skomplikowanej strukturze teatralno-muzycznej – mówi Marek Tyszkiewicz, reżyser. – Ale Bogusław Schaeffer ma ogromne poczucie humoru i napisał znakomitą komedię, w której czterech panów dyskutuje na poważne tematy: o teorii muzyki, o postawach życiowych, artystycznych, społecznych, znakomicie autoironicznie żartujących na swój temat. Specjalnie nie używam wyrażenia „wygłupiają się”, bo to nie kabaret, ale jest zabawnie, komediowo, jest dużo interakcji z publicznością. By nie wystraszyć widzów zastrzegam, że nie będą musieli wychodzić na scenę, bo to aktorzy przyjdą do nich i będą się bawić razem z nimi. Kwartet dla czterech aktorów to przede wszystkim zabawa, komedia. To historia czterech poważnych artystów, którzy stawiają siebie w bardzo niepoważnych sytuacjach. Nie boją się tego, a ze swoimi kłopotami zwracają się do publiczności. Efekt jest, moim zdaniem, zaskakująco zabawny. Widz ma okazję podejrzeć artystyczną kuchnię przez pryzmat prozaicznych problemów, które – jak „goły na masce” – mogą mieć ogromny wpływ na artystyczną jakość tworzonego dzieła.
Pracujemy w sześcioosobowym składzie. Aktorzy Opery i Filharmonii Podlaskiej: Maciej Nerkowski i Bartłomiej Łochnicki oraz gościnnie Tomasz Bacajewski z Teatru Muzycznego w Gdyni, a także aktorzy z różnych środowisk i teatrów: Marcin Gaweł – reżyser i aktor prosto z Warszawy, Miłosz Pietruski – białostockiej i supraskiej publiczności znany z działań niekonwencjonalnych i funkcjonujący w teatrze alternatywnym oraz Daniel Lasecki – młody, zaczynający karierę aktor, świeżo po szkole teatralnej. Każdy o innym temperamencie, każdy z innym doświadczeniem artystycznym, zupełnie innym emploi, a jednak na potrzeby” Kwartetu” tworzący spójny zespół.
Bogusław Schaeffer należy do pionierów polskiej awangardy muzycznej po 1956 r., jest m.in. twórcą pierwszego polskiego utworu dodekafonicznego. Jest autorem kilkuset utworów muzycznych, kilkudziesięciu sztuk teatralnych, wielu prac plastycznych oraz pionierskich w kraju publikacji (w tym leksykonów) popularyzujących problematykę nowej muzyki.
Wśród dzieł scenicznych z zakresu teatru instrumentalnego szczególne miejsce zajmuje „Kwartet dla czterech aktorów”, napisany w 1966 r. Prezentuje on perypetie artystów muzyków poszukujących formy, która zadowoliłaby wszystkich. Dwoją się i troją, by stopić się w jedno ciało muzyczne.
– Tajemnica tego dramatu tkwi już w tytule: kwartet pisze się dla muzyków, ten zaś napisany jest dla czterech aktorów – mówi Miłosz Pietruski, aktor. – Chcielibyśmy, żeby tę zagadkę każdy z widzów rozwikłał sam.
Produkcja Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zrealizowano ze środków ze stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.
Daty spektakli: 24.11.2017 g. 18.00 – premiera; 25-26.11.2017 – g. 18.00; 2-3.12.2017 – g. 18.00; 5-6.12.2017 oraz 8.12.2017 – g. 10.00; 9-10.11.2017 – g. 18.00.
W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na spektakl w OiFP W NIEDZIELĘ O GODZ. 18.00. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Gdzie na co dzień można oglądać efekty pracy artystycznej Marka Tyszkiewicza?, a odpowiedź wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl. Konkurs trwa do 23 listopada do godz. 20.00. Zwycięzcę wylosujemy.
Zaproszenie wygrała Agnieszka Zalewska.