Aż 125 tys. osób rocznie podziwia uroki Wigierskiego Parku Narodowego. Z jakich atrakcji najczęściej korzystają turyści? To w końcu wymarzone miejsce do pieszych wędrówek i rowerowych wypadów. Wodniacy też się na Suwalszczyźnie nie nudzą. Posłuchaj, jak Barbara Perkowska z WPN podsumowuje sezon.

W Wigierskim Parku Narodowym na turystów czeka ponad 245 km szlaków i ścieżek. Gdy tylko dopisuje pogoda, na plażach gromadzą się tłumy. W sierpniu około 600 osób dziennie uczestniczyło w spływach rzeką Czarną Hańczą, a kolejne kilkaset osób w ciągu dnia korzystało tylko z kąpieliska w Krzywem. Aktywni chętnie poruszali się Wschodnim Szlakiem Rowerowym „Green Velo”, zwiedzali Muzeum Wigier i wystawę w Krzywem, uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, wypieku sękacza, rejsach statkiem „Tryton” i łodzią „Leptodora II” po jeziorze Wigry, przejazdach Wigierską Kolejką Wąskotorową.

Pracownicy WPN zauważyli również wzrost liczby odwiedzających z Litwy i Rosji, choć nie tylko. W tym roku w czerwcu na Suwalszczyźnie przebywali dziennikarze z Hiszpanii, którzy poznawali przyrodę parków narodowych w województwie podlaskim.

WPN w tym sezonie otrzymał wiele wyróżnień i nagród: został uznany za jeden z 3 najlepszych produktów turystycznych w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2017, a parkowe wydawnictwa: „Informator dla odwiedzających Wigierski Park Narodowy”, „Rowerem po Wigierskim Parku Narodowym” zdobyły uznanie organizatorów konkursu – Międzynarodowych Targów Poznańskich, samorządu Województwa Podlaskiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Z kolei „Pakiet mapek-ścieżek edukacyjnych Wigierskiego Parku Narodowego” został nagrodzony w II edycji konkursu na Najlepsze Wydawnictwa Turystyczne Województwa Podlaskiego w kategorii Mapa turystyczna.

Jak co roku w Wigierskim Parku Narodowym zrealizowanych zostało wiele inwestycji i prac modernizacyjnych. Dzięki dofinansowanemu z Funduszu Leśnego (w wysokości 1 386 346,35 zł) projektowi wygląd zmieniły parkingi leśne i pola biwakowe na szlaku Czarnej Hańczy: „Bindużka”, „Gremzdówka”, „Za szkołą”, ale także kładki, pomosty, miejsca odpoczynku, miejsce wodowania łódek w Zakątach. Tam podmokły teren został utwardzony i wzmocniony geokratą.

W roku 2018 – jeśli WPN otrzyma dotację – odbudowane zostaną pomosty widokowe w Wigrach przy Zespole Pokamedulskim (na jeziorze Wigry) i na polu namiotowym Jastrzęby (na jeziorze Wigry); remont przejdzie wystawa etnograficzna  „Ocalić od zapomnienia” w Krzywem i wystawa rybacka w Czerwonym Folwarku; powstaną nowe trasy dla narciarzy. Przy pomyślnych wiatrach Muzeum Wigier może doczekać się długo zapowiadanej rozbudowy, czas na II etap realizacji przedsięwzięcia, które ma zostać wzbogacone m.in. o zapierające dech akwaria.

Sezon podsumowuje Barbara Perkowska, kierownik zespołu udostępniania WPN:

Fot. Wigierski Park Narodowy oraz Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

  1. Pięknie zorganizowane ścieżki przyrodnicze. Możliwość podziwiania natury nieskażonej ingerencją człowieka (jeszcze). Czyste jeziora, żeremia bobrowe, różnorodność fauny i flory. Możliwość obserwacji zagrożonych gatunków ptactwa i ryb. Świeże, rześkie powietrze, ekologiczna żywność, dobra baza noclegowa (np Gawrych Ruda)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj