Reklama

Malarstwo Wiesława Prędysia w Galerii Chłodna 20

Data:

- Reklama -

Od piątku, 8 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej „Chłodna 20” można oglądać wystawę ponad 40 prac Wiesława Prędysia. Artysta zmarł 14 lat temu. Ostatni raz jego prace w tym miejscu prezentowane były na wystawie zbiorowej w 2016 roku.

Wystawa malarstwa Wiesława Prędysia to w pewnym sensie powrót do przeszłości środowiska twórców suwalskich. I choć sam Prędyś nie urodził się w Suwałkach, przez wiele lat był częścią lokalnego krajobrazu sztuk wizualnych.

– Pozacierały się w naszej pamięci jego słowa, nie usłyszymy już jego głosu, ale nadal przemawiają do nas jego prace z różnych okresów życia – tak o wystawie malarstwa Wiesława Prędysia powiedział podczas wieczoru otwarcia Andrzej Zujewicz, komisarz ekspozycji.

Wiesław Prędyś uważany za barwną postać w życiu kulturalnym Suwałk i okolic, tworzący prace zróżnicowane pod względem faktur i treści, o swoim malarstwie opowiadał niechętnie, miał dystans do siebie i swojej pracy artystycznej, był artystą skromnym. Tak został zapamiętany

Wystawa malarstwa pochodzącego z kolekcji żony, Hanny Prędyś oraz Jolanty i Jana Żukowskich, a także ze zbiorów Suwalskiego Ośrodka Kultury, będzie dostępna w Galerii „Chłodna 20” do końca stycznia 2018 roku.

Hasior i Japończycy – wystawa ze zbiorów SOK czynna do końca listopada

Więcej o artyście: 

Wiesław Prędyś urodził się 3 stycznia 1949 roku w Czekarzewicach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Studia rozpoczął w pracowni prof. Adama Smolany, a dyplom uzyskał u prof. Magdaleny Abakanowicz w 1977 roku. Malował i realizował działania z pogranicza teatru, plastyki i performansu. W latach 1972-73 współtworzył Galerię Wielką w Poznaniu, następnie działał w Ośrodku Plastyczno-Teatralnym przy BWA w Sopocie, a w 1976 roku otworzył własną Pracownię Parateatralną, w ramach której realizował m.in. spektakle ”Człowiek”, „Wystawa człowieka”, „Formularz”, „My według Darwina” oraz malował obrazy literowe z kręgu konceptualizmu. W późniejszych latach zrealizował m.in. spektakle „Jeszcze…” oraz performansy „Oczyszczenie” i „Syzyfowo”, a także instalację „Polscy piłkarze a krąg paryski” (1980 rok). W 1990 roku jego prace po raz pierwszy można było podziwiać w GSW Chłodna 20 w Suwałkach. Prace Wiesława Prędysia znajdują się w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Artysta zmarł 8 kwietnia 2003 r. w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wystawa Ewy Miazek inauguruje 10-lecie Suwalskiego Ośrodka Kultury

Ewa Miazek prezentuje w Suwałkach swoją najnowszą kolekcję prac...

Kosmos jest również w nas

W piątek, 12 maja odbyło się otwarcie wystawy "Kosmos...

Muzea i galerie zapraszają na nocne zwiedzanie

W sobotę, 14 maja warto wybrać się na spacer...

Pełen atrakcji finisaż wystawy Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza w suwalskim Muzeum Okręgowym

Finisaż wystawy to okazja, by zaakcentować wydarzenie kulturalne, ale...