Dwuletni Staś ma problemy z oddychaniem, zaczyna się dusić, kaszle. Sytuacja jest krytyczna. Studenci pielęgniarstwa PWSZ w Suwałkach sprawdzają jego parametry życiowe, podają tlen. Nagle pojawia się krwotok wewnętrzny… Na szczęście Staś to tylko fantom, a sytuacja opisuje praktyczne lekcje, które od przyszłego roku będą odbywały się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

Wszystko dzięki Monoprofilowemu Centrum Symulacji Medycznych, które za ok. 2,5 mln. złotych powstanie na suwalskiej uczelni. Inwestycja otrzyma dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (przez Ministerstwo Zdrowia).

Inteligentne i innowacyjne fantomy symulujące choroby, nowe świetnie wyposażone sale, sprzęt medyczny, scenariusze symulacji i przeszkolenie kadry. Od stycznia 2018 r. rusza realizacja projektu i PWSZ w Suwałkach wchodzi na kolejny – najwyższy już etap kształcenia praktycznego.

Celem projektu, skierowanego głównie do studentów pielęgniarstwa jest przede wszystkim podniesienie jakości kształcenia.

W Centrum Symulacji Medycznych studenci będą stykać się z identycznymi sytuacjami, jak w oddziałach szpitalnych. Symulacje będą nagrywane i szczegółowo omawiane. Studenci zobaczą co robili dobrze, co źle, co należy poprawić i na co zwrócić szczególną uwagę. Praca na fantomach, które oddychają, kaszlą, a nawet mrugają oczami, w pełni odwzorowuje realne sytuacje i świetnie przygotowuje do zawodu.

Fot. PWSZ w Suwałkach

Leave a Reply