Więźniowie z pomocą bibliotekarzy przygotowali wyjątkowe prezenty

0
426

Osadzeni z Aresztu Śledczego w Suwałkach, przebywający wiele lat z dala od rodziny, w tym roku przygotowali swoim dzieciom prawdziwą niespodziankę – każdy z nich nagrał płytę, na której czyta bajki.

To pomysł bibliotekarzy z Biblioteki Publicznej w Suwałkach, współpracujących z suwalskim Aresztem Śledczym przy prowadzeniu książkowego klubu dyskusyjnego i selekcji księgozbioru jednostki. Osadzeni otrzymali teksty uwspółcześnionych bajek, ale także wierszy Marii Konopnickiej – każdy z uczestników projektu nagrał płytę z myślą o swoim dziecku.

Celem akcji była pomoc w utrzymaniu więzi rodzinnych między dziećmi a przebywającymi w jednostkach penitencjarnych rodzicami. Dziecko, które nie jest odpowiedzialne za sytuację rodzinną, często ponosi negatywne konsekwencje izolacji ojca. Otrzymanie nagranej przez rodzica bajki to możliwość pośredniego kontaktu. Odbiorcami projektu nie byli sami osadzeni, ale ich dzieci i to głównie do nich skierowany był projekt.

– Każda płyta została nagrana tylko w jednym egzemplarzu – podkreśla Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach, dodając, że akcja jest tyle ważna, aby powtórzyć ją również w przyszłym roku.

Akcja „Czytam dla… Ciebie” była elementem większego zadania – „Scena Literatury Dziecięcej, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inne działania dotyczyły zaangażowania autorytetów sportowych – trenerów drużyn do polecania ciekawych i wartościowych książek dzieciom i młodzieży. Inną akcją prowadzoną cyklicznie przez Bibliotekę Publiczną jest recenzowanie książek dla dzieci – elektroniczny wybór wydawnictw, współtworzony przez bibliotekarzy, można znaleźć na stronie BP. Wszystkie zadania służą promocji czytelnictwa wśród przedstawicieli różnych środowisk.

Projekt graficzny przygotowała Marta Taraszkiewicz.

 

Leave a Reply