Decyzja o tym, jakiego języka będziesz się uczył, ma różne podłoża. Pierwszą i najważniejszą kwestią w tym zakresie jest motywacja. To od niej przede wszystkim zależy skuteczność przyszłej nauki. Motywacja daje energię do tego, aby z pozytywnym skutkiem dotrzeć do celu. Dlatego, zanim zaczniesz uczyć się języka obcego, musisz na sto procent być przekonanym, że właśnie ten język chcesz opanować.

Powodów, dla których podejmuje się naukę języka skandynawskiego, może być bardzo wiele. Istotne jest, to, aby były one wystarczająco ważne dla Ciebie i stanowiły główne źródło motywacji. Nauka każdego języka obcego powinna być przyjemnością i odkrywaniem czegoś nowego. Bez określonego celu, trudno jest podjąć naukę.

Ciekawość to – pierwszy stopień do nauki języków skandynawskich.

Nawet jeśli powodem, dla którego zaczynasz naukę języków skandynawskich, jest wyższe wynagrodzenie, to nie może to stanowić celu samego w sobie. Bez zainteresowania językiem i autentycznego polubienia kultury krajów skandynawskich niezmiernie trudno będzie opanować któryś z języków skandynawskich.

Dlaczego warto uczyć się języka norweskiego?

Język norweski jest jednym z łatwiejszych języków skandynawskich. Jego wymowa jest prostsza niż w języku duńskim. Gramatyka języka norweskiego jest z kolei łatwiejsza niż ta w języku szwedzkim. Znając język norweski, możesz bez problemów porozumieć się z mieszkańcem Szwecji czy Danii. Wymowa języka norweskiego nie jest tak bardzo trudna, jak to się na początku wydaje. Jest to na pewno język do opanowania. Dużo łatwiej będzie Ci opanować język norweski, jeśli wcześniej opanowałeś język angielski. Obydwa te języki mają wiele cech wspólnych, takich ja na przykład czasy.

Jeśli poznasz język norweski, to Twoje możliwości na rynku pracy wzrosną. Znajomość języka norweskiego otwiera również drzwi do bogatej norweskiej kultury. Poznanie tego języka będzie także cechą wyróżniającą. W dzisiejszych czasach prawie każdy może pochwalić się znajomością języka angielskiego. Jeśli poznasz język norweski, będziesz osobą, która wyróżnia się na tle innych.

Dlaczego warto uczyć się języka szwedzkiego?

Najczęstsze skojarzenia, które dotyczą języka szwedzkiego, to takie, że jest to język bardzo trudny do nauki, chłodny i twardy. Tak naprawdę, to tylko Twoje nastawienie do nauki języka szwedzkiego sprawia, że jest to język trudny albo łatwy. Język szwedzki nie jest językiem popularnym w naszym kraju. Jego znajomość będzie więc swego rodzaju wyróżnikiem. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle innych, to znajomość języka szwedzkiego na pewno Ci w tym pomoże. Język szwedzki jest jednym z języków urzędowych w Unii Europejskiej.

Dlaczego warto uczyć się języka fińskiego?

Tak jak w przypadku języka norweskiego i języka szwedzkiego, znajomość języka fińskiego (choć należy do grupy języków ugrofińskich) daje dużo większe możliwości na polu zawodowym. Niektóre z osób, które podejmują naukę języka fińskiego, tłumaczą swoją decyzję tym, że chcą zrozumieć teksty piosenek swoich ulubionych wykonawców. Jeśli poznasz język fiński, to znacznie łatwiej zrozumiesz kulturę tego kraju. Znajomość języka fińskiego nie jest typową umiejętnością. Nauka języka fińskiego jest także niezłym treningiem dla mózgu. A jeśli już poznasz język fiński, to ten fakt na pewno wpłynie na większą pewność siebie.

Dlaczego warto uczyć się języka duńskiego?

Wbrew pozorom język duński nie jest językiem bardzo trudnym do nauczenia. Bardzo duża liczba duńskich wyrazów pochodzi z języka angielskiego i niemieckiego. Jedną z najtrudniejszych rzeczy w języku duńskim jest fonetyka. Co zachęca do tego, aby uczyć się języka duńskiego? Na pewno jego znajomość jest związana z lepszymi ofertami pracy. Na pewno nauka tego języka wymaga od uczącego się sporej samodyscypliny i dużej motywacji. Jest to także furtka do tego, aby poznać bogatą duńską kulturę.

Języki skandynawskie nie należą do najprostszych języków do nauki. Dla tych, którzy chcą naprawdę opanować ich znajomość, jest sporo możliwości. Języków skandynawskich można uczyć się w sposób łatwy i przyjemny z perspektywy własnego domu. Taką możliwość daje platforma Preply: https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-norweski (przykład nauki norweskiego), na której znajdziesz dużą liczbę korepetytorów, którzy uczą języków skandynawskich.

Każdy z języków skandynawskich ma swoje bardzo specyficzne właściwości. Znajomość języków skandynawskich jest w dzisiejszych czasach opłacalna. Specjaliści posługujący się jednym z języków skandynawskich mogą liczyć na to, że zostaną docenieni przez pracodawców. W sieci internetowej można znaleźć bardzo dużo ofert pracy, w których podstawowym wymogiem jest znajomość któregoś z języków skandynawskich. Wartość wymiany handlowej pomiędzy krajami skandynawskimi a Polską jest z roku na rok coraz większa. Tego typu tendencje powodują, że wzrasta zainteresowanie pracodawców osobami, które w stopniu dobrym mają opanowany jeden z języków skandynawskich. Jest to jeden z powodów, dla których języki skandynawskie zyskują na popularności. Połączenie wysokich kompetencji zawodowych z umiejętnościami językowymi daje dużą szansę na zatrudnienie.

Języki skandynawskie to także inwestycja we własny rozwój. Szczególnie, jeśli znajomość języków skandynawskich powiązana będzie z umiejętnościami miękkimi, takimi jak: umiejętności analityczne i sumienność.

3 KOMENTARZE

  1. Myślę, że lepiej się uczyć takich języków bardziej przydatnych. Moja siostra np. całe życie się uczy niemieckiego, bo zawsze powtarzała, ze chciałaby do pracy tam wyjechać. Niedawno pojechała właśnie na pierwszy kontrakt z Ej Job, bo to chyba najlepiej jak mogła trafić. Pomogli jej znaleźć zakwaterowanie i jeszcze będzie opiekunką, a w Polsce też się na nią szkoliła.

  2. Ja uważam, że znajomość języków jest nie tylko ważna na rynku pracy, ale przede wszystkim poszerza horyzonty co jest dla mnie najważniejsze! Ja lubię się uczyć nowych języków, wydaje mi się, że choć trochę poznaję tamtejszą kulturę. Teraz zapisałam sie właśnie na szwedzki do Artcom w Rzeszowie i nie umiem sie doczekać nauki!

Dodaj komentarz