W Suwalskim Ośrodku Kultury trwają przygotowania do premiery spektaklu „Krajobraz z Tobiaszem” w wykonaniu Teatru Efemerycznego, w reżyserii Jolanty Hinc -Mackiewicz. Widowiskowy spektakl inspirowany jedynym w Biblii romansem oraz utworami współczesnych poetów: Sergiusza Jesienina, Ewy Lipskiej, Anny Świrszczyńskiej, Haliny Poświatowskiej, Andrzeja Bursy, Rafała Wojaczka, ks. Jana Twardowskiego i suwalczanina ks. Jana Zielińskiego, traktuje o miłości, jej niszczącej sile i inspirującej mocy. Klimat podkreślają oryginalna muzyka i choreografia oraz niecodzienna aranżacja przestrzeni.

Premiera w niedzielę, 4 lutego 2018, o godz. 17.00, w Sali im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5. Bilety w cenie 15/10 zł.

Historia biblijnego młodego Tobiasza i Sary to nie tylko jedyny romans w Biblii, to również opowieść o poszukiwaniu miłości, o naszych lękach, przeznaczeniu i relacjach rodzinnych. Ojciec bohatera, bogobojny Izraelita, staje się przedmiotem drwin, kiedy podobnie jak biblijny Hiob traci zdrowie i majątek. Upokarza go nawet żona, która, wbrew regułom patriarchalnego społeczeństwa, musi zadbać o utrzymanie rodziny. Wyśmiewana przez otoczenie przelewa na męża swoje lęki i frustracje. Toczy z nim spory o wysłanie jedynaka w niebezpieczną podróż do kuzyna Raguela. Z kolei Edna, żona Raguela, także cierpi; ich córkę Sarę dotknęło wyjątkowe nieszczęście – straciła siedmiu mężów, każdego w trakcie nocy poślubnej. I młodziutka Sara, i stary Tobiasz, choć niewinni, wydają się podzielać przekonanie rodziny i przyjaciół, że są przeklęci.

Spektakl został zbudowany na zasadzie zderzenia biblijnej historii z losami współczesnych bohaterów i podobieństwa ich problemów.

– Konfrontacja dwóch światów angażuje nasze emocje i wyobraźnię, pobudza do myślenia. Dostrzegamy, że w gruncie rzeczy los człowieka od wieków jest taki sam, mamy podobne problemy, być może inaczej zadajemy sobie pytania, może bardziej oczekujemy gotowych rozwiązań, ale odpowiedź jest wciąż taka sama – wiara uzdrawia i pozwala na uporządkowanie życia zgodnie z wolą Bożą. To jest właśnie ten klucz do szczęścia, którego usilnie poszukujemy – mówi o przesłaniu spektaklu reżyser Jolanta Hinc-Mackiewicz.

W spektaklu biorą udział dwie grupy Teatru Efemerycznego: aktorzy dorośli i młodzież. Na scenie zobaczymy m.in. Jacka Sawickiego i Barbarę Wierzbowską (oboje znani ze „Zbrodni małżeńskich”), a także debiutującego w teatrze Marcina Kleszczewskiego. Spośród jedenaściorga aktorów, siedmioro to laureaci wielu nagród: Martyna Kleszczewska, Zofia Mackiewicz, Agata Abbas, Paulina Cieraszko, Aleksandra Łukowska, Aleksandra Łazarska, Michał Sawicki. Na scenie pojawi się również reżyserka spektaklu, Jolanta Hinc-Mackiewicz. Ciekawostką są rodzinne klany występujące w „Krajobrazie…” Sawiccy: Jacek z synem Michałem (który ma o kilka lat dłuższe sceniczne doświadczenie od ojca), Kleszczewscy: Martyna z tatą Marcinem oraz Jolanta, Zofia i Gabriel Mackiewiczowie.

reżyseria – Jolanta Hinc-Mackiewicz 
choreografia – Mihail Nikolov 
konsultacje scenograficzne – Mieczysław Iwaszko 
multimedia – Kamil Maczułajtis 
muzyka – w opracowaniu Piotra Dyczewskiego i Jacka Sawickiego (m.in. utwory Lao Che, Kazika, Arvo Parta)

Fot. Piotr Kopciał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj