Nowy ranking szkół. Suwalskie placówki poza pierwszą setką w kraju

Trzy licea w Suwałkach i jedno technikum to szkoły, które zostały uwzględnione w najnowszym rankingu Perspektyw. I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej zajęło 155. miejsce, VII Liceum Ogólnokształcące z Oddz. Dwuj. znalazło się na 237. miejscu, zaś III LO im. Alfreda Lityńskiego na 262. miejscu. Technikum nr 4 w ZS nr 4 w Suwałkach przypadła 237. lokata.

To już dwudziesty, jubileuszowy Ranking Liceów i Techników Perspektyw. W tym roku przy jego tworzeniu uwzględniona została rekordowa liczba 52 olimpiad krajowych i 13 olimpiad międzynarodowych – dla liceów.

Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są jednak wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników z matury międzynarodowej.

Tym razem w rankingu Liceów Ogólnokształcących na najwyższym stopniu podium znalazło XIII LO w Szczecinie, które jest też Szkołą 20-lecia Rankingu. Na drugim stopniu podium znalazło się znakomite Liceum Akademickie UMK w Toruniu, zaś na miejscu trzecim jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Przypomnijmy, że I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej – w tym roku na 155. miejscu – rok wcześniej zajęło 135. lokatę. Zdobywca miejsca 237. – VII Liceum Ogólnokształcące z Oddz. Dwuj nie było wcześniej klasyfikowane w zestawieniu. 262. miejsce III LO im. Alfreda Lityńskiego to poprawa w stosunku do roku poprzedniego, gdy szkoła znalazła się na 328. miejscu.

W Rankingu Techników znów nastąpiła zmiana na pozycji lidera: w tym roku zwyciężyło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Kustronia w Nowym Sączu. Na miejscu drugim – ubiegłoroczny triumfator, Technikum Elektroniczne im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Na trzeciej pozycji w Rankingu Techników znalazło się lubelskie Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. Suwalskie Technikum nr 4 w ZS nr 4 zanotowało spadek – w tym roku 237. pozycja, zaś rok wcześniej – miejsce 207.

W skali województwa

W zestawieniu szkół w województwie podlaskim wszystkie suwalskie szkoły uzyskały ten sam znak jakości – tytuł „Srebrnej Szkoły”. W regionie zwyciężyło II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. I LO zdobyło 5. miejsce, VII Liceum Ogólnokształcące – 7. miejsce, a III LO – 8. miejsce.

W rankingu techników w województwie najwyższą lokatę otrzymało Technikum Elektryczne w ZS Elektrycznych w Białymstoku. Suwalskie Technikum nr 4 w ZS nr 4 zostało sklasyfikowane na miejscu 7.