Ponad 200 zgłoszeń do 6 kategorii konkursowych wpłynęło w tym roku do konkursu Podlaska Marka. To najlepszy wynik w historii tego plebiscytu – jeśli chodzi o liczbę kandydatur, różnorodność produktów, ciekawe wydarzenia, najnowsze inwestycje.

O statuetkę Podlaskiej Marki powalczą m.in. Suwalski Ośrodek Kultury ze swoimi inicjatywami (ZPiT „Suwalszczyzna” i festiwal monodramistów „O Złotą Podkowę Pegaza”), a także Tanne – Forte (zakład produkcyjny oraz budowa fabryki płyt wiórowych wraz z linią piaskowania i oklejania) i Malow (Targi Malow Open Days), a także DKF „Kinochłon” z cyklicznym „Kinograniem”, czy suwalska firma Code & Pepper (innowacyjne produkty cyfrowe tworzone w metodyce Scrum pośród żeremi bobrów), a nawet pierogi wigierskie Teresy Biziewskiej i sok z buraka firmy MartenSOK z Marynowa.

Teraz nadszedł czas na wyrażenie zgody na udział w Podlaskiej Marce przez właścicieli lub producentów zgłoszonych kandydatur. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz autoryzacyjny zamieszczony na stronie internetowej konkursu. Wówczas kandydatury będą mogły zostać ocenione przez Kapitułę, która wskaże 21 nominacji. Spośród nich tylko siedem otrzyma nagrodę główną i tytuł Podlaskiej Marki.

Kategoria INWESTYCJA  (15 zgłoszeń):

  • Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków – ZGKiM w Mońkach sp. z.o.o.;
  • Eko turystyka – Ewa Wilczyńska;
  • Droga ekspresowa S8 – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad;
  • Biogazownia i oczyszczalnia ścieków – PK Siemiatycze;
  • Gliniana Wioska – Zygmunt Modzelewski;
  • Elektrownia Fotowoltaiczna Jaskra – Coral W. Perkowski, J. Perkowski sp. jawna;
  • Przebudowa i modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku;
  • Targi MALOW Open Days – MALOW spółka z o.o.;
  • Dworzec PKS Nova w Białymstoku – PKS Nova S.A.;
  • Zakład produkcyjny firmy Tanne sp. z o.o. w Suwałkach – Tanne sp. z o.o.;
  • Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem – SM Mlekovita;
  • Budowa nowej siedziby Salonu Fryzjerskiego EM Studio – Ewelina Świderska;
  • Uruchomienie fabryki SaMASZ w Zabłudowie – SaMASZ sp. z o.o.;
  • Warsztaty treningowe – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce;
  • Budowa fabryki płyt wiórowych wraz z linią piaskowania i oklejania – Fabryka Mebli Forte.

    Kategoria KULTURA  (41):

  • Twórczość Władysława Pietruka;
  • Krajka – tkane pasy z terenu Podlasia – Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne;
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta – Moniecki Ośrodek Kultury;
  • Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – Sobór Trójcy Przenajświętszej;
  • „Tacy Sami” – amatorski ruch taneczno–aktorski zrzeszający osoby pełnosprawne z niepełnosprawnymi –  Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży;
  • Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży – Urząd Miasta Łomża;
  • Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” – Stowarzyszenie Artystyczne Skowronki;
  • Akademia Supraska – Fundacja OIKONOMOS;
  • Festiwal Rock na Bagnie – Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego;
  • Tatarski zespół taneczno-wokalny Buńczuk;
  • Muzyczne Barwy Podlasia – Centrum Kultury Gminy Kolno;
  • INFOGRAF Białystok – bezpłatny informator białostocki – Infograf Mateusz Butkiewicz;
  • Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie;
  • DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych – Karolina Maria Garbacik;
  • Festiwal Kalejdoskop – Podlaskie Stowarzyszenie Tańca;
  • Tworzenie i upowszechnianie kultury na Podlasiu – Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. S. Zagórskiego w Łomży;
  • Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna – Miasto Suwałki;
  • Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego – Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach;
  • Film „Wnyki” – Stowarzyszenie Edukacji Filmowej z siedzibą w Bielsku Podlaskim;
  • Zespół Czeremszyna – Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze;
  • 97. rocznica bitwy pod Lemanem – Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie;
  • Obchody 73. rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym – Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie;
  • Chór OiFP – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku,
  • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce – Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce;
  • Dni Hiszpańskie Gran Via – Białostocki Ośrodek Kultury;
  • Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców – Fundacja Teatr Latarnia;
  • Kinogranie – Przegląd filmów o tematyce muzycznej – Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon;
  • Repertuar roczny Teatru Dramatycznego w Białymstoku;
  • Teatr Papahema;
  • Festiwal Wschód Kultury – Inny Wymiar – Białostocki Ośrodek Kultury;
  • XIV Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” – Suwalski Ośrodek Kultury;
  • Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku – Fundacja Sąsiedzi;
  • Borysówka – drewniana wieś tematyczna – Ewa Maciejuk;
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku – Białostocki Teatr Lalek;
  • Białostocki Teatr Lalek (BTL);
  • www.koncerty.bialystok.pl – Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok;
  • Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – MELPOMENA – Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym;
  • Rzeźby przedstawiające figury świętych – Krzysztof Walukiewicz;
  • MO.YA Fashion – Barbara Piekut;
  • „Białoruskie Zeszyty Historyczne” – Białoruskie Towarzystwo Historyczne;
  • Rajd Szlakiem 10. Pułku Ułanów Litewskich z 1939 – Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie;

    Kategoria ODKRYCIE  (17):

  • Podlaskie.TV – portal regionalno – turystyczny – AAOO.pl – strony internetowe;
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego;
  • Night Jump – Elite Jump Tournament – Augustowski Klub Sportowy Sparta;
  • Pakomatic Concierge – Pakomatic Sp. z o.o.;
  • Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie – Deko-Bau sp. z o.o.;
  • Innowacyjne produkty cyfrowe tworzone w metodyce Scrum pośród żeremi bobrów – Code & Pepper;
  • Anima – inteligentny system powiadomień – Studenci i absolwenci Politechniki
  • Białostockiej Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk;
  • EyeFace Imago – Krzysztof Matuk;
  • Meterialize – rower elektryczny z karoserią wykonaną w technice druku 3d – MAD Adam Zdanowicz;
  • Marka MO.YA Fashion – Barbara Piekut;
  • ASIMS – Infinity Group;
  • Linia kosmetyków wspierająca Podlasie – SVOJE Aleksandra Krasnodębska;
  • Potańcówka Sobotniej Nocy – Stowarzyszenie Metamorphosis Dziew/czyny z cool’turą i Hajnowski Dom Kultury;
  • Zautomatyzowana linia do produkcji kół tarczowych – Pronar sp. z o.o.;
  • Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych przez zespoły LIGO Scientific Collaboration i Virgo Collaboration – prof. dr hab. Piotr Jaranowski – dziekan Wydziału Fizyki UwB;
  • www.BialostockaKolejMiejska.bo.pl – www.FederacjaZielonych.pl;
  • Meble h20 – TOBO Batczuk sp. jawna;

    Kategoria PRODUKT SPOŻYWCZY (37):

  • Maslove – Maslove Maciej Basiński;
  • Ser Zamojski Wędzony – Agrohurt Dojrzewalnia Serów;
  • Masło Ekstra MSM Mońki – Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach;
  • Sery topione – Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach;
  • Produkty z Podlaskiej Spiżarni – Grupa Chorten;
  • Ciastka ręcznie dekorowane – Pracownia Tortów Cukrowe Fantazje;
  • Hajnowski Olej – A & P – Hajnowski Olej;
  • Naturalny chleb bezglutenowy gryczano-jaglany – Piekarnia bezglutenowa Zdrowa Micha;
  • Chruposzki EUROMAX – Krzysztof Rokicki;
  • Pierogi Wigierskie – Teresa Biziewska;
  • Ser „Oko na żubra” – OSM w Hajnówce;
  • Miód pitny podlaski – Miodosytnia Podlaska Dawid Olesiuk;
  • Produkty pszczele: miód, wosk, pyłek, propolis – Katarzyna Citko „Pasiecznik Sokólski”;
  • Ekologiczne produkty firmy Dary Natury – Mirosław Angielczyk Dary Natury;
  • Olej z pestek dyni – Olejowe Smaki Artur Pietluszenko;
  • Olej lniany – Olejowy Raj Kamila Zubrycka-Sobolewska;
  • Maślanka naturalna – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach;
  • Kiełbasa weselna – Zakład Mięsny „BOST” sp. j. Jakim Bogdan Jakim Stanisław;
  • Twaróg Wiejski – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy;
  • Przetwórstwo skrobi ziemniaczanej  – Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A.;
  • Grzyby suszone „Leśne Skarby”  – P.H.Z Kasol J.A. Kazberuk;
  • Grzyby marynowane „Leśne Skarby” – P.H.Z Kasol J.A. Kazberuk;
  • Grzyby mrożone „Leśne Skarby” – P.H.Z Kasol J.A. Kazberuk;
  • Miód Augustowski – Pasieka u Alfreda;
  • Sok z buraka – MartenSok;
  • Produkty pod marką Łakocie Natury – Pasieka Wasilków;
  • Polędwica suszona – „U Halinki” wyroby tradycyjne z Podlasia J. Falkowski, B. Siemionkowicz s.c.;
  • Miód gryczany Łakocie Natury – Pasieka Wasilków;
  • Sernik PaniK – Cukiernia PaniK;
  • Ser Nadbużański Dażynka – Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska;
  • Boczek z czosnkiem Dażynka – Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska;
  • Polędwica DROHICKA Dażynka – Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska;
  • Szynka ze słoninką Dażynka – Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska;
  • Pierniki Mandrivka – Mandrivka Ewa Stepaniuk;
  • Grupa produktów naturalnych – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach;
  • Ekologiczne pesto z jarmużu – Dary Natury;
  • Śmietana spożywcza – Spółdzielnia Mleczarska w Łapach;

    Kategoria PRODUKT UŻYTKOWY  (45):

  • Album Cerkwie, kaplice, kapliczki w rysunkach Władysława Pietruka – Wyd. Xoroshe i Wyd. Warszawskiej Metropolii Prawosławnej;
  • Biżuteria Artystyczna Bondarowski – Eliza i Krzysztof Bondaruk;
  • Indiański namiot teepee – Cozydots;
  • Mydło Słona Lawenda – 4 Szpaki;
  • Budowa turbin wiatrowych – Uczniowie ZSOiZ w Mońkach;
  • Wał posiewny – Inter-Tech. PPHU. Jankowski P.;
  • Animacja, organizacja imprez – Agencja Artystyczno – Animacyjna Anna Zatorska;
  • Wynajem odzieży roboczej (serwis) – Grand Service Magdalena Świerzewska;
  • Sesja noworodkowa – Fotokraina;
  • Sklejka Biaform – Biaform;
  • Ekologiczne Zrębki Wędzarnicze – PUPH MONROL Sp. z o.o.;
  • KurierSuwalski.pl  – Kurier Suwalski;
  • Zlewozmywaki podwieszane pod blatem wiórowym – „Sink MF” Manufaktura Łomża;
  • Fronty Supermat z rdzeniem sklejki  – Manufaktura Łomża;
  • Tradycyjne wyroby bednarskie – beczki i beczułki – Antoni Jelski;
  • Bluzka malowana ręcznie – Picasso Ecoclo;
  • PlusBus – Podlasie Express Sp. z o.o. Sp. k.;
  • Tkanina dwuosnowowa z Korycina – Bernarda Rość;
  • Infokiosk Dorado iMedia – Joanna Sawicka;
  • Potykacz InexLed iMedia – Joanna Sawicka;
  • Kosmetyki naturalne – Rękociało Paulina Karczewska;
  • Pad nowej generacji – AimControllers;
  • Farba Let’s shine Primacol Decorative – Unisell Poland;
  • Farba  Royal Silk – Primacol Decorative Unicell Poland;
  • Farba betonowa Primacol – Decorative Unicell Poland;
  • Farba magnetyczno-tablicowa – Primacol Decoratice Unicell Poland;
  • Dekoracyjne szkło kolorowe i laminowane  – UNIGLASS POLSKA Sp. z o.o.;
  • INVISALGIN – innowacyjna metoda prostowania zębów dr n. med. Mateusz Falkowski;
  • Poduszka korekcyjna „Ort Butterfly” – Janina Niechwiej Butterfly-Biomagnetic-System;
  • Ubrania męskie – Ombre Clothing;
  • Budynki wielorodzinne wykonane w technologii modułowej – Unihouse Oddział Unibep S.A.;
  • Wiadomości Wysokomazowieckie – Stowarzyszenie wspierania demokracji lokalnej – ADSUM;
  • Glov rękawiczka do demakijażu – Phenicoptere;
  • EyeFace Imago – Krzysztof Matuk;
  • SPIKE – Spersonalizowany rower robiony na zamówienie – MAD Adam Zdanowicz;
  • Poruszająca kolekcja Marko  – Marko;
  • Usługa najmu szalunków w ramach systemu QLOS – PPU PALISANDER SP. Z O.O.
  • Implanty – ChM Sp. z o.o.;
  • Bielizna damska firmy Pigeon – Piegeon Anna Andruszkiewicz, Edyta Kośko;
  • SVOJE Serum Konopne z trawą żubrową – Aleksandra Krasnodębska;
  • Fanera Podlaska Pracownia Sklejki – Fanera Podlaska Pracownia Sklejki;
  • Koperta z nadrukiem – de ART. s.c.;
  • Samojezdna przerzucarka do kompostu PRONAR MBA 4512g – Pronar sp. z o.o.;
  • CHARFIX System gwoździ śródszpikowych – ChM Sp. z o.o.;
  • Meble Gabinetowe SNABB TOBO – Batczuk Spółka Jawna;

    Kategoria SPOŁECZEŃSTWO (21):

  • Działalność i rozwój sportowy dzieci i młodzieży – LKS Promień Mońki;
  • Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce;
  • Czwartkowe Obiady u Diabetyków – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków o/w w Białymstoku;
  • Uniwersytet Zdrowego Seniora i Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej – Stowarzyszenie „Pro Salute” i Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku;
  • Stowarzyszenie Pomocy Szansa – Magdalena Dworakowska- Łukasiuk;
  • Białostockie Talenty XXI wieku – Centrum Kształcenia Ustawicznego;
  • Rewitalizacja podwórka przy Włókienniczej 17 – Wspólnota Mieszkaniowa Włókiennicza 17;
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku – Stowarzyszenie na Recz
  • Rozwoju Cywilizacyjnego „Ściana Wschodnia” w Sejnach;
  • Kampania społeczna „Pokaż dziadkom” – Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku;
  • Całokształt działalności PSWF KKB – 18 lat istnienia – PSWF w Białymstoku;
  • PSAcery, czyli miejskie spacery ze schroniskowymi psami – Wolontariat Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku;
  • Działania na rzecz osób niepełnosprawnych – „Asystent osoby niepełnosprawnej”,
  • Świadomy przedszkolak”, „Rozumiem – akceptuję” – Fundacja Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „IMPULS”;
  • www.nishka.pl – Blog internetowy „nishka”;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”;
  • „Nie jestem byle kim. Nie jem byle czego”.  Kampania kierowana do społeczeństwa – SM Mlekpol;
  • Lipiny – wioska bulwy – Stowarzyszenie Krynica Lipiny;
  • „Pronar” jako największy pracodawca województwa podlaskiego – Pronar sp. z. o.o.;
  • www.DarmowaKomunikacja.bo.pl – Stowarzyszenie Zielony Białystok;
  • Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku – Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne;
  • Fundacja Rodziny Czarneckich – Dominika Weronika Czarnecka;
  • Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie;

Kategoria WYDARZENIE (42):

  • Memoriał Szachowy Ludwika Zamenhofa – MUKS Stoczek 45 Białystok;
  • Święto Wsi – Turniej Wsi Gminy Mońki – Urząd Gminy w Mońkach;
  • Teresaozimek.wordpress.com – Teresa Ozimek;
  • Tatarskie święto Sabantuj – Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich w Kruszynianach;
  • Necko Endurance Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych – Augustowski Klub Sportowy Sparta;
  • Podlaskie Święto Chleba – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu;
  • Geek Girls Carrots – Katarzyna Stempniak;
  • Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego – Łomżyńskie Forum Samorządowe oraz Powiat Łomżyński;
  • Dzień Konia na Podlasiu XIV edycja – Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej;
  • Festiwal Kultury Tatarskiej – Związek Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej;
  • EEC Liderzy Przyszłości – Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego;
  • Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica – Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży;
  • PKO Białystok Półmaraton – Fundacja Białystok Biega;
  • Międzynarodowy Turniej Oldbojów w Stawiskach – Stowarzyszenie Integracyjno-Sportowe w Stawiskach;
  • Wystawa Leon Tarasewicz – Galeria Arsenał, Akademia Supraska;
  • Projekt dydaktyczno-badawczy „Szlak Turystyczny Kanał Augustowski” – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja” w Augustowie;
  • Szturm Zamku – Stowarzyszenie Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego;
  • Karnawał Dance Fest – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku;
  • 500. Kajaków – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie;
  • Kościół Uliczny Białystok – Kościół Zielonoświątkowców Zbór „Dobra Nowina”;
  • Street Noise – Stowarzyszenie Freeway, DO IT crew sp. z o.o.;
  • Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko – Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie;
  • Białostockie Czwartki Social Media – Czwartkowe Spotkania Social Media;
  • PROLOG – III Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego – Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach;
  • Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw – Kurier Poranny;
  • Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” – Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze;
  • Up To Date Festival – Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno Społeczne;
  • Wizyta Mikołaja w Białymstoku – Konsul Honorowy Republiki Finlandii;
  • 9. Festiwal ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2017 – Stowarzyszenie Kulturalne TYBET;
  • 13. Konkurs fotograficzny „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa” – Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce;
  • Modlitwa o pokój i sprawiedliwość na świecie – Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach;
  • XXII Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie z Polskim Radiem Białystok „Co ma pływać, nie utonie” – Polskie Radio Białystok, Augustowskie Placówki Kultury;
  • Podlaskie Śniadanie Mistrzów – Na Cztery Widelce Joanna Kozłowska;
  • Międzynarodowe „Maratony Kresowe” MTB – Fundacja „Maratony Kresowe”;
  • Puchar Polski Nordic Walking 2017 – Starostwo Powiatowe w Hajnówce;
  • XXIV Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardauskaja Vosień 2017” – Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce;
  • www.FestiwalPuszczyBialowieskiej.pl – Fundacja Instytut Białowieski;
  • Podlaski Piknik Militarny – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”;
  • Festiwal literacki „Na pograniczu kultur” – Fundacja Sąsiedzi;
  • Polish Open Kaliber 2017 – Uczniowski Klub Sportowy „Kaliber”;
  • Specjalne pociągi WOŚP – Instytut Kultury;
  • Pamięć Września ’39 – Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie.

*Nazwy produktów oraz ich producentów opublikowano w formie oryginalnej zgodnie z treścią zgłoszeń.

Dodaj komentarz