Jakim powietrzem oddychasz? Już może sprawdzić

0
148
Fot. all-free-download.com

Na terenie Suwałk zostało rozmieszczonych 11 czujników jakości powietrza. Dzięki tym urządzeniom, których kupno i montaż zrealizowało  suwalskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać stan zanieczyszczeń powietrza oraz poziom frakcji pyłów PM 2,5 i PM 10.

Sprawdzać jakość powietrza on-line może każdy mieszkaniec miasta poprzez wejście bezpośrednio na stronę map.airly.eu, z której można ściągnąć też aplikację na urządzenia mobilne. Poziomy zanieczyszczeń powietrza można też sprawdzić poprzez stronę internetową PEC www.pec.suwalki.pl.

– Na wniosek radnego Wojciecha Pająka podjęliśmy decyzję o tym, żeby przekazać mieszkańcom informację dotyczącą jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania. Dzięki 11 czujnikom od dzisiaj będzie istniała taka możliwość – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

– Taki monitoring służy temu, aby mieszkańcy wiedzieli, czy danego dnia mogą pozwolić sobie na chociażby aktywność fizyczną na zewnątrz czy raczej zostać w domu – tłumaczy wnioskodawca Wojciech Pająk, Radny klubu „Łączą nas Suwałki”.

Jakość powietrza w Suwałkach utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak problemem ciągle są obszary domów jednorodzinnych, których właściciele korzystają z własnych pieców. Tu miasto wychodzi mieszkańcom naprzeciw i po raz trzeci ogłasza program ograniczania niskiej emisji, a tym samym dofinansowania wymiany kotłów centralnego ogrzewania na proekologiczne. Do wykorzystania jest podobnie jak w latach ubiegłych 200 tys. zł. Wnioski można składać do 31 marca. W przypadku domów jednorodzinnych dotacja wynosi do 3 tys. zł, natomiast w przypadku wspólnot mieszkaniowych – do 10 tys. zł.

Dotacja może być udzielona na dofinansowanie kosztów następujących zadań:

1) trwałą likwidację systemu ogrzewania, opartego na starym źródle ciepła i jego zmiana na: a) podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej; b) podłączenie do sieci gazowej.
2) ograniczenie zużycia paliwa stałego, poprzez zastąpienie aktualnie używanych starych źródeł ciepła, na nowe źródła ciepła o wyższej sprawności wytwarzania ciepła i parametrach technicznych, w przypadku gdy nie istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej.

Wniosek wraz z kompletem dokumentów dostępny jest na stronie internetowej www.um.suwalki.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), w zakładce menu tematyczne/ochrona środowiska/Program ograniczania niskiej emisji oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Suwałkach pok. 210 tel. 87 562 82 10.

Dodaj komentarz