Siemiatycze i Sejny leżące w województwie podlaskim dzieli ponad 200 km. W niedzielę, 4 lutego obie miejscowości połączyły uroczyste przysięgi wojskowe żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”.

Na podst. informacji prasowej.

Przysięgi były zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się 20 stycznia. W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie kandydaci poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Końcowy etap szkolenia stanowił egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.

Była to już szósta edycja naboru ochotników do służby w brygadzie, licząc od maja 2017 roku. Jednocześnie jest to pierwsze szkolenie podstawowe w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) w 2018 roku.

Fot. WOT

Ochotnicy, którzy w lutym złożyli przysięgę wojskową, już w marcu rozpoczną szkolenia rotacyjne. Rok 2018 będzie bardzo intensywny pod kątem szkoleniowym. Łącznie wszystkie pododdziały brygady zrealizują: 42 ćwiczenia rotacyjne (w cyklu weekendowym) oraz 6 szkoleń zintegrowanych (trwających nieprzerwanie 14 dni). Ponadto żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w ćwiczeniu Anakonda-18.

W czerwcu 2018 roku Terytorialsi, którzy w ubiegłym roku jako pierwsi rozpoczęli służbę, przejdą do etapu szkolenia specjalistycznego. W trakcie tego etapu żołnierze nabędą wiedzę niezbędną na docelowym stanowisku służbowym, np. strzelca wyborowego, ratownika pola walki, czy specjalisty z zakresu łączności.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj