Uczniowie prowadzą szkolną kawiarnię

Uczniowie Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Suwałkach uruchomili w szkole kawiarnię „Sztuka Caffee”. Trzecioklasiści, w ramach zajęć ekonomia w praktyce, realizują innowacyjny program edukacyjny Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo polegający na założeniu realnie działającej firmy.

Autor: Anna Romanowska, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach

Młodzież z entuzjazmem i dużym zaangażowaniem otworzyła na terenie szkoły małą kawiarnię „Sztuka Caffee”, w której sprzedawane są wyroby rękodzieła przygotowane przez wspólników przy filiżance gorącej herbaty, kawy i słodkości. Ponadto klasa samodzielnie zaaranżowała przestrzeń na potrzeby kawiarni.  Z drewnianych palet uczniowie wykonali siedziska i stolik.

Uczniowie – wspólnicy miniprzedsiębiorstwa opracowali pomysł na produkt, przygotowali biznesplan przedsięwzięcia, zgromadzili niezbędny kapitał, podjęli działania marketingowe – przygotowali plakaty, ulotki i profil na Facebooku, produkują i sprzedają swoje produkty, podejmują ryzyko biznesowe oraz prowadzą dokumentację finansową swojego przedsiębiorstwa.

Celem programu, którego autorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, ma być przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

Podejmowane przez Zespół Szkół Sióstr Salezjanek działania edukacyjne mają na celu wszechstronne przygotowanie młodzieży do dorosłego życia nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne.

Fot. Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Suwałkach

Dodaj komentarz