Światowy Dzień Chorego przypada 11 lutego. Fundacja „Dr Clown” zachęca: podaruj dobrą myśl choremu – życzenia, słowa otuchy i wsparcia – a wolontariusze przekażą je chorym w szpitalach i hospicjach. Akcja „Wszystkiego dobrego dla chorego” trwa w Suwałkach oraz około 25 innych miastach. U nas do akcji pisania listów włączyły się szkoły i biblioteka publiczna.

Fundacja „Dr Clown” zachęca chętnych z całego kraju do przesłania dobrych myśli, życzeń, pozdrowień dla chorych. Wolontariusze Fundacji – „doktorzy clowni” zaniosą listy do chorych przebywających w polskich szpitalach i hospicjach 11 lutego w Światowy Dzień Chorego oraz w okolicznych dniach. W Suwałkach 10 lutego listy trafią do małych pacjentów, a dzień później do dorosłych chorych ze Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera.

– Chyba każdy z nas lubi dostawać miłe listy! 11 lutego jest znakomita ku temu okazja – Światowy Dzień Chorego. W to wyjątkowe święto, Fundacja „Dr Clown” w ramach ogólnopolskiej akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego” zachęca mieszkańców miast, również i Suwałk do przekazania życzeń, pozdrowień i dobrych myśli chorym w szpitalach. Niech dobra energia i uśmiech przesłany chorym w listach będzie dla nich wsparciem podczas choroby – zachęca Iwona Dąbrowska-Wojtanis, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Suwałkach.

Co może znaleźć się w takim liście do chorego? Słowa wsparcia, otuchy i nie tylko. W listach nie brakuje bowiem przemyślanych słów dających poczucie prawdziwej bliskości z chorym, rysunków, a nawet numerów telefonów, na wypadek gdyby chory miał ochotę z kimś porozmawiać.

W całym kraju do przesyłania dobrych myśli chorym włączyli się studenci uniwersytetów, pracownicy teatrów, bibliotek, kawiarni oraz dzieci i młodzież z różnego typu placówek. W Suwałkach w akcję pisania (i malowania) pełnych otuchy listów włączyły się: Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach, Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego a także Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej.

– Dobro chorych szczególnie leży nam na sercu od początku istnienia Fundacji „Dr Clown”. Naszym celem jest, aby żaden chory nie był smutny, dlatego regularnie odwiedzamy szpitale i hospicja, prowadząc „Terapię śmiechem”. 11 lutego, Światowy Dzień Chorego, to dla nas wyjątkowe święto, w ten dzień chcemy o chorych zadbać szczególnie i zaprosić wszystkich do dzielenia się słowami otuchy, wsparcia i nadziei, które przekażemy, razem z nieodłącznym uśmiechem. Spływają do nas przepiękne, wzruszające listy – to pokazuje, że chęć do dzielenia się życzliwością jest w każdym z nas – mówi Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

Jak można przekazać dobre myśli chorym? Można je przesłać drogą elektroniczną, za pośrednictwem Facebooka, wybierając miasto, w którym chory otrzyma list. Wirtualnie przekazane kartki zostaną przepisane przez wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”.

Projekt jest elementem programu „Terapii śmiechem”, realizowanego przez Fundację „Dr Clown” od 1999 roku w polskich szpitalach, jak również placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami niosą uśmiech i bawiąc, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. W 2017 roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” odwiedzili około 60 tysięcy podopiecznych w ponad 80 miastach w całej Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj