Reklama

E-składka to dobre rozwiązanie

Data:

- Reklama -

Z 42 błędnych wpłat, które wpłynęły w styczniu, jeszcze w lutym prowadzone było postępowanie wyjaśniające w stosunku do 5. W kolejnym miesiącu było ich 82, z czego 39 zostało przeksięgowanych, a 43 zwrócone na konto nadawcy. To nowy sposób opłacania składek do ZUS spowodował, że płatnicy nie robią pomyłek przy wypełnianiu przelewów. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS odnotował ok. 23 tysięcy błędnych przelewów miesięcznie. W Oddziale w Białymstoku przez pierwsze dwa miesiące dokonywania wpłat na indywidualny numer rachunku składkowego nie odnotowano żadnego zwrotu, a także nie było wpłat niezidentyfikowanych.

To dowód na to, że nowy sposób opłacania składek okazał się bardzo prosty. Zasada opłacania należności na tylko jedno, indywidualne konto zaoszczędziła również czas płatników. Do końca grudnia 2017 r. każdy przedsiębiorca musiał wpłacać składki na trzy a nawet cztery różne rachunki podając wiele dane identyfikacyjne. Od nowego roku każdy płatnik posługuje się indywidualnym numerem rachunku składkowego.

Płatności są dokonywane podobnie jak opłata za gaz, prąd czy telefon. Nie ma potrzeby dzielić kwoty składki na poszczególne fundusze ani dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika. Nie wskazujemy również miesiąca, za który dokonywana jest opłata. Nadany dla każdego płatnika NRS ma zaszyty w ostatnich 10 cyfrach numer NIP co pozwala zidentyfikować każdy przelew. ZUS samodzielnie podzieli i zaksięguje kwoty na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W przypadku wątpliwości zawsze możemy można skorzystać z pomocy i porady doradców płatników składek.

Mówi Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wciąż rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Na koniec maja 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu...

ZUS w kropce. Pytań nie ma końca. Rodzina 500 plus to nadal 500 złotych

Gdy Jarosław Kaczyński zapowiedział podniesienie świadczenia wychowawczego 500 plus...

MLegitymacje emerytów i rencistów są już dostępne

Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję...

Na wypłaty czternastej emerytury 11,4 mld złotych

Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie...