Niedziela zamyka trwające od środy obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Podczas pięciu dni Terytorialsi brali udział w uroczystościach, spotkaniach, koncertach, panelach naukowych i zawodach sportowych.

Weekend pełen wydarzeń

Sobota była drugim, po czwartku, dniem obchodów w Suwałkach. Podczas uroczystości Terytorialsi z 12 batalionu lekkiej piechoty wystawili wartę na posterunku honorowym przy pomniku 41 pułku piechoty Armii Krajowej.

Po południu w Białymstoku odbyło się spotkanie poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego zorganizowane przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Gośćmi honorowymi byli kombatanci AK. Wydarzenie zgromadziło też uczniów, przedstawicieli stowarzyszeń i służb mundurowych. Wystąpienie na temat drugiej konspiracji na Podlasiu przygotował żołnierz OT z 11 batalionu lekkiej piechoty ppor. Piotr Łapiński, na co dzień pracownik naukowy IPN. Harcerze recytowali wiersze poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Spotkanie zakończył koncert zespołu 21 gram, który specjalnie na tę okazję przygotował utwory o tematyce patriotycznej.

W niedzielę żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty wzięli udział w obchodach w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie wystawili poczet ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.

W weekend, oprócz oficjalnych obchodów, nie zabrakło też emocji sportowych. Łomżyńscy Terytorialsi zajęli pierwsze miejsca w kategorii służb mundurowych w biegu Tropem Wilczym w Piątnicy. Na najwyższym miejscu na podium stanęli szer. Barbara Kaczmarczyk oraz st. szer. Mariusz Grygo. W biegu wzięło udział ponad 60 żołnierzy z 13 batalionu lekkiej piechoty.

Nie tylko województwo podlaskie

Tegoroczne obchody nie ograniczyły się jedynie do stałego rejonu odpowiedzialności brygady. W Warszawie Terytorialsi uczestniczyli w koncercie zespołu „Śląsk”, który był hołdem złożonym żołnierzom Armii Krajowej, powojennym organizacjom niepodległościowych, a także ich spadkobiercom – żołnierzom WOT. Delegacja dowództwa brała udział w głównych obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 1 marca 2017 r. brygada otrzymała imię gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, nazwę wyróżniającą „Podlaska” oraz przejęła dziedzictwo tradycji oddziałów bojowych: Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywatelskiej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” działających na terenie Podlasia.

Fot. 1PBOT

Leave a Reply