Reklama

Gminy przystępują do rewitalizacji za ponad 3,6 mln zł

Data:

- Reklama -

Gminy Suwałki, Krasnopol, Sejny, Raczki i Filipów podpisały już umowy na działania rewitalizacyjne na swoich terenach. W konkursie ogłoszonym przez Suwalsko-Sejneńską Lokalną Grupę Działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego samorządy otrzymały dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 3,6 mln zł.

Podczas spotkania samorządowców w Urzędzie Gminy w Suwałkach z wicemarszałek Anną Naszkiewicz prezes LGD, Jarosław Rżany podkreślił, że połowa środków pozyskanych przez stowarzyszenie jest już rozdysponowana. – Spodziewamy się, że w roku 2019 i 2020 nasza Lokalna Strategia Rozwoju zostanie całkowicie zrealizowana w zakresie wydatkowania środków – dodał Rżany. Na terenie 15 gmin i 2 powiatów powstaną inwestycje o wartości nawet 50 mln złotych. – Wspieramy nie tylko projekty inwestycyjne, ale też projekty miękkie, programy aktywności lokalnej. Za chwilę ruszy konkurs na wsparcie rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym – dodał Jarosław Rżany.

Mechanizm o nazwie „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” w przypadku województwa podlaskiego sprawdził się doskonale. – Na RLKS czas poświęciły tylko dwa województwa – podlaskie i kujawsko-pomorskie. To mechanizm bardzo bliski samorządom i obywatelom. Operatorami pieniędzy są LGD-y, a tych na terenie naszego województwa jest dwanaście. Mechanizm RLKS jest bardzo zbliżony do idei budżetu obywatelskiego, zakłada partycypację społeczną – zaznaczyła wicemarszałek województwa podlaskiego, Anna Naszkiewicz.

Dzięki pozyskanym środkom w gminach powstanie nowa infrastruktura, dobrze znane miejsca odzyskają swój urok. Gmina Suwałki za prawie 380 tys. zł dotacji z RPO WP (wartość projektu to 506 tys. zł) stworzy miejsca do rekreacji i wypoczynku w Małej Hucie i Okuniowcu. Na jeziorach Koleśne oraz Okuniowiec zostaną wybudowane pomosty, na plażach powstaną m.in. altany z miejscami do grillowania, boiska do gry w siatkówkę plażową i mini place zabaw. Jak zapowiedział wójt gminy – Tadeusz Chołko, kolejnym działaniem planowanym przez samorząd będzie modernizacja plaży w Krzywem.

Przy Zespole Szkół w Kransnopolu zostanie wybudowany obiekt sportowy z okrężną bieżnią o długości 300 metrów, bieżnią prostą o długości 100 metrów, skocznią do skoku w dal i trójskoku oraz rzutnie do pchnięcia kulą i rzutu oszczepem. Gmina Krasnopol chce wybudować też boisko z trybuną oraz oświetleniem i monitoringiem. Wartość inwestycji to 1,8 mln zł. Dotacja z wyniesie 500 tys. zł.

Nowe oblicze zyska również Plac Kościuszki w Raczkach. W ramach jego rewitalizacji, gmina m.in. przebuduje drogi wewnętrzne, parking, rozbuduje oświetlenie uliczne, zbuduje chodnik, a także instalację wodociągową i kanalizację deszczową. Na placu powstanie również fontanna. Prace mają zakończyć się w sierpniu. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 690,3 tys. zł, dofinansowanie – 471 tys. zł. Dzięki środkom z LGD wyremontowana zostanie także przestrzeń przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, zaś w 2019 lub 2020 roku w centrum Raczek uporządkowane zostaną miejsca postojowe.

Z kolei gmina Filipów zagospodaruje teren przy ośrodku zdrowia w Filipowie. Dofinansowanie z RPO w wysokości 341,6 tys. zł (wartość inwestycji to 549 tys. zł) pozwoli na wybudowanie nowych miejsc parkingowych, także dla osób niepełnosprawnych, pochylni dla wózków inwalidzkich oraz nowych schodów prowadzących do placówki. Wymienione zostanie ogrodzenie oraz nawierzchnia chodników, przebudowany zostanie zjazd z drogi od strony ul. Wólczańskiej. Na placu pojawi się też nowe oświetlenie.

Powiat sejneński do końca lipca ma odnowić plac przy urzędzie pracy w Sejnach. Prace obejmą m.in. wymianę nawierzchni, budowę alejek i placu zabaw dla dzieci oraz plenerowej siłowni. Koszt inwestycji to 197,8 tys. zł. Dofinansowanie wyniesie 166,5 tys. zł.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zbierają podpisy pod projektem ustawy dotyczącym finansowania in vitro

Od końca listopada trwa zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą...

W Krasnopolu powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne

Utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych planowane jest w gminach Krasnopol i...

„Stara Łaźnia”: Dzieci i młodzież bliżej sztuki (audio)

Kontakt ze sztuką dziecko powinno mieć już od najmłodszych...

Wicemarszałek Kidawa-Błońska odwiedza region

Wczoraj Białystok i Kruszyniany, dziś - Suwałki, Puńsk i...
%d bloggers like this: