11 filmów 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Grand Off obejrzysz w Suwałkach

0
370

Filmy 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Grand Off, promującego kino niezależne w Polsce, zobaczymy również w Suwalskim Ośrodku Kultury. Są to obrazy wybrane spośród prawie 4 tysięcy zgłoszonych, poruszające ważne i ciekawe tematy, oferujące świeże spojrzenie, warte obejrzenia, najlepsze.

Pokazy filmowe odbędą się w dniach 15-16.05.2018 od godz. 18:00 w Suwalskim Ośrodku Kultury (Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5), bilety: 10 zł (za dwa dni) do nabycia w kasie SOK.

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 87 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali, która w tym roku odbędzie się 2 grudnia. Wcześniej, w czasie festiwalu, w jednym z warszawskich kin, dedykowany jest widzom bardzo zróżnicowany, interesujący program.

Na festiwal nadesłano 3909 filmów ze 117 krajów całego świata. Na każdym festiwalu przyjmujemy i nagradzamy gości specjalnych. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik oraz Piotr Fronczewski.

Festiwalowe dni rozpocznie we wtorek, 15 maja prezentacja filmu „The Servants” w reż. Marwana Khneissera.

Grupa beztroskich biesiadników spotyka się w odizolowanej willi na brzegu morza. Przy tej okazji Nabil, który opiekuje się domem, i jego cała rodzina spotykają starego znajomego, groźnego przywódcę grupy. To spotkanie przywołuje brutalne i bolesne wspomnienia.

„Le Soutien-Gorge” (Francja)  – Najlepszy Scenariusz w reż. Laurenta Firode przeniesie publiczność w czasie, do listopada 2015 roku, gdy rząd prosił obywateli o wywieszenie na balkonach flagi francuskiej w hołdzie ofiarom ataków terrorystycznych.

„Watu Wote” (Niemcy) – Najlepsze Zdjęcia (reżyser: Katja Benrath) w ciągu 22 minut opowiada o tym, że od dekady Kenia była celem ataków terrorystycznych Al-Shabaaba. Rośnie atmosfera lęku i wzajemnej nieufności pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. W grudniu 2015 r. muzułmańscy pasażerowie autobusu pokazali, że solidarność może zwyciężyć.

„How to save your darling” (Włochy) – Najlepszy Montaż, reżyser: Leopoldo Caggiano to 6-minutowa narracja o sztuce życia w parze, czyli o rozwiązywaniu problemów, których żyjąc samotnie się nie ma.

Sebastien Carfora w „Inside The Wardrobe” (Francja) – Najlepsza Scenografia mówi o świecie, w którym powierzchowność jest ważniejsza niż to, co w środku.

Reżyser: Xavier Burgin w filmie „On Time” (USA) – Najlepsza Aktorka przedstawia zdesperowaną i bezrobotną matkę mieszkającą w South Central w Los Angeles, która przez wzgląd na swoje dziecko zmuszona jest do podjęcia niebezpiecznej decyzji.

Kolejny dzień pokazów – 16 maja rozpocznie „Master of the class” (Francja) – Najlepszy Aktor w reż. Hakima Zouhaniego. Berry jest nauczycielem w szkołach klasy robotniczej. Ma nadzieję, że jego praca na zastępstwo wkrótce zmieni się na etat. Dzisiejszy dzień będzie decydujący – po raz pierwszy będzie miał inspekcję z Ministerstwa Edukacji.

„Bus Story” (Hiszpania) – Najlepsza Fabuła, reżyser: Jorge Yudice stworzył film o podróży autobusem.

„Nie sądzić” (Polska) – Najlepszy Dokument w reżyserii: Magdaleny Lubańskiej i Pawliny Carlucci Sforza nawiązuje do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w czasie którego dwaj bohaterowie grają rolę Judasza i Jezusa.

Kolejny film „A terrible Hullabaloo” (Irlandia) – Najlepsza Animacja w reżyserii: Bena O’Connora to historia młodego Vinny’ego Byrne’a, 15-letniego chłopaka, który walczy o Irlandię w Powstaniu wielkanocnym. W wieku 78 lat Vinny wspomina czasy w otoczeniu wolontariuszy, którzy zabrali go do miasta. Dzięki ręcznie robionej miniaturowej scenografii i lalkom, film relacjonuje z pierwszej ręki unikalne wspomnienia z powstania w Dublinie w 1916 r.

Pokazy pofestiwalowe zakończy „Ja i Mój tata” – Najlepszy Film Polski w reżyserii Aleksandry Pietrzak. Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który cierpi na pogłębiającą chorobę Alzheimera. Syn chce nareszcie poznać ojca i zbliżyć się do niego, co z każdym dniem staje się coraz trudniejsze.

W naszym konkursie dwie osoby mogą wygrać bilety na pokazy Festiwalu Grand OFF. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Z którego kraju na Grand Off nadchodzi najwięcej zgłoszeń? Konkurs trwa do 12 maja do godz. 16.00. Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem (redakcja@niebywalesuwalki.pl). Zwycięzców wylosujemy. Konkurs zakończony bez rozstrzygnięcia.

Leave a Reply