Ostatnie kilka lat to dla technologii obróbki metali istny przełom. Jeszcze do niedawna fachowcy tacy jak operator skrawarek, czy tokarz uchodzili za prawdziwych specjalistów w branży skrawania – obecnie tracą oni swe etaty na rzecz urządzeń odznaczających się wyższą precyzją.

Tradycyjne metody przynosiły wiele strat – nie tylko tych wynikających z błędów pierwiastka ludzkiego, ale także strat materiałów. Współczesna technologia zwana – CNC charakteryzuje się urządzeniami zmodernizowanymi, które sterowane są automatycznie przez zaprogramowane mikrokomputery. Odpowiedzialne są za to sterowniki CNC, które dostępne są w sklepie Akcesoria CNChttps://www.akcesoria.cnc.info.pl/241-sterowanie-maszyn-cnc/sterowniki-maszyn-cnc

 

Zalety technologii CNC

 

Podstawowym atutem owej technologii jest wytworzenie precyzyjnych elementów, które są powtarzalne. Tego rodzaju produkcja gwarantuje zachowanie nawet najdrobniejszego detalu.

Ogromna efektywność, a także zwiększona wydajność produkcji to kolejne zalety wynikające z wdrożenia tego rodzaju rozwiązań. Owe walory prowadzą do zminimalizowania kosztów produkcyjnych, a co za tym idzie powiększenia budżetu. Materiału pozostaje więcej i może on służyć dalszym procesom przetwarzania, co w przypadku pracy operatorów było niemożliwe.

 

Dzięki najnowszym technologiom można pracować w trzech wymiarach, co również ma związek z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa oraz zminimalizowaniem czasu procesu produkcyjnego.

Wady technologii CNC

 

Niestety okazuje się, że tytułowy rodzaj technologii posiada także kilka wad. Jedną z ważniejszych są wysokie koszty ponoszone przez firmę w trakcie awarii tego rodzaju maszyn.

 

Kolejną wadą jest fakt, iż praca maszyny uwarunkowana jest obecnością specjalnego projektu, który powstaje w profesjonalnym programie typu CAD – brak takiego projektu sprawia, że praca nie ruszy, zaś samo jego przygotowanie nie należy do zadań najprostszych.

Ostatnią wadą jest brak możliwości obróbki wszystkich materiałów – dana maszyna służy obróbce poszczególnych rodzajów, a podział ten dotyczy przede wszystkim struktury materiału oraz stopnia jego twardości.

 

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria CNC oferujący części i elementy do sterowania maszynami CNC.

Leave a Reply