Film Łukasza Borowskiego – „Biegacze”, wyróżniony na 15. Krakowskim Festiwalu Górskim, będzie można obejrzeć w Suwalskim Ośrodku Kultury we wtorek, 22 maja o godz. 18.00.

Jury Polskiego Konkursu Filmowego w składzie Dariusz Załuski – przewodniczący (himalaista, reżyser filmów o tematyce górskiej), Hubert Jarzębowski (przewodnik tatrzański, filolog słowiański, polonista, tłumacz) oraz Jan Wierzejski (scenograf, grafik, malarz, filmowiec) przyznali wyróżnienie Łukaszowi Borowskiemu, absolwentowi kursu dokumentalnego Dok Pro, za zrealizowany przez Wajda Studio film „Biegacze”.

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny. Tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na uporczywy deszcz czy doskwierający upał, niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów. Agata – matka trójki dzieci, Michał – sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.

Bieg trwa nieprzerwanie 52 godziny, ale już po kilku pojawiają się kontuzje i odwodnienie. Po 24 godzinach niektórzy uczestnicy doświadczają halucynacji. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. W jej poszukiwaniu wkrótce ruszają na kolejny bieg. Podczas maratonu czują, że żyją naprawdę.

– W filmie przyglądam się globalnemu fenomenowi biegania, w tym przypadku w jego najbardziej ekstremalnym wymiarze. Bardziej niż samo bieganie od początku interesowały mnie przede wszystkim ludzkie motywacje, ambicje, to, co kryje się za decyzją o udziale w tak ekstremalnym przedsięwzięciu, które wykracza chyba poza sam sport, jest czymś więcej. Chciałem dotrzeć do fragmentu uniwersalnej prawdy o człowieku, do tego, co pcha ludzi poza granice ich możliwości, co każe im podejmować najbardziej nieprawdopodobne wyzwania – mówi Łukasz Borowski.

Scenarzysta i reżyser filmu urodził się w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi, jak i Programu Dokumentalnego Dok Pro w Szkole Wajdy. Jego pierwszy, krótkometrażowy dokument „3 dni wolności” zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Film dokumentalny „Biegacze” jest jego debiutem pełnometrażowym. Autor także wyprodukowanej w Wajda Studio „Kolaudacji” z roku 2014 oraz „Przed świtem” (2016).

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Biegacze”. Wystarczy do 20 maja do godz. 20.00 wysłać do nas maila (redakcja@niebywalesuwalki.pl) z trzema tytułami filmów o ultramaratończykach. Zwycięzców wylosujemy.  Bilety wygrały: Małgorzata Czerucka i Iwona Jodzis.

Pokaz filmu „Biegacze” w cyklu DKF 13 w SOK w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj