II Suwalski Historyczny Bieg na Orientację im. Anieli Wysockiej – aktywnie i kształcąco

0
482

Kolejny raz harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej upamiętnili ofiary Obławy Augustowskiej – i choć to dopiero druga taka akcja, to widać coraz większe zainteresowanie nią. Suwalski Historyczny Bieg na Orientację im. Anieli Wysockiej jest niebanalnym sposobem na przywołanie tych dramatycznych zdarzeń z nie tak odległej historii regionu, ale też okazją do spotkań, integracji środowiska, zachętą do aktywności. Jego pomysłodawcą jest phm. Piotr Rydzewski ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Piątkowy bieg odbywał się pod honorowym patronatem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.

Deszczowy poranek nie zniechęcił uczestników – licznie zgromadzili się na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Nadleśnictwa Suwałki. Pierwszym etapem spotkania było zaznajomienie z trasami biegów na orientację powstałymi w ramach projektu Zielony Punkt Kontrolny. Opowiedział o nich – a także o obiekcie nadleśnictwa – nadleśniczy Wojciech Rodak.

Współorganizatorem piątkowego wydarzenia był ksiądz prałat Stanisław Wysocki, brat patronki biegu, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, który wprowadził uczestników wydarzenia w historyczny zarys obławy oraz poprowadził modlitwę w intencji Ofiar z lipca 1945 roku.

O godzinie dziesiątej uczestnicy biegu kierując się informacjami umieszczonymi na otrzymanych mapach ruszyli w trasę. Każdy mógł sam zadecydować o przebiegu i długości swej marszruty. Przemierzając leśne ścieżki i szutrowe dróżki zdobywało się kolejne punkty dzięki potwierdzeniu swej obecności na punkcie kontrolnym. Dwa specjalne takie punkty poszerzały edukacyjny wymiar przedsięwzięcia – jednej prowadzili pracownicy nadleśnictwa Suwałki, drugi – harcerki ZHR, przybliżające postać Anieli Wysockiej, siedemnastoletniej łączniczki AK, jednej z ofiar Obławy Augustowskiej.

Na przebycie trasy wyznaczono określony czas – 90 minut, ale już o godzinie 11.25 pierwsze osoby pojawiły się mecie. Wszyscy finiszujący otrzymali pamiątkowe medale oraz nietypowe wydawnictwo przedstawiające tragiczne zdarzenia sprzed siedemdziesięciu trzech lat. Ciekawa jest i forma – komiks, i autorstwo tej publikacji. Obecny na biegu ppor. Paweł Chalecki, Rzecznik prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach, wyjaśnił, że komiks powstał w suwalskim Areszcie Śledczym. Został wykonany przez uzdolnionego osadzonego Adama Parczyńskiego, który za swą pracę otrzymał już kilka nagród i wyróżnień.

Adresowany przede wszystkim do uczniów bieg drużynowo wygrała klasa II B Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach. W kategorii szkół triumfowało I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach.

Foto: hm. Bożena Pojawa HR

 

Leave a Reply