Niekorzystnie dla zawodniczek RESO Akademii 2012 Suwałki zakończyła się 19. kolejka rozrywek II ligi kobiet w piłce nożnej. Rozegrany w niedzielę, 20 maja, w Piastowie mecz suwalczanek z tamtejszym zespołem Piastovii zakończył się wynikiem 2:5 (1:2).

Spotkanie przyciągnęło na trybuny stadionu MOSiR w Piastowie liczne grono kibiców, którzy liczyli na okazałe zwycięstwo gospodyń i przypieczętowanie awansu do I ligi. Początek meczu okazał się jednak dość zaskakujący dla miejscowych kibiców, ponieważ to RESO Akademia 2012 Suwałki dominowała przez pierwsze 15 minut. Akademiczki raz po raz szukały okazji do zdobycia gola, ale skutecznie w bramce Piastovii spisywała się Anna Goś. Odpowiedź Piastovii przyszła w 20 minucie meczu, gdy Beata Cabaj skierowała piłkę do bramki Akademiczek i gospodynie wyszły na prowadzenie. Pomimo utraty bramki piłkarki beniaminka z Suwałk dalej kontrolowały grę i starały się doprowadzić do wyrównania. Pechowa okazała się 40. minuta, kiedy wykorzystując swoje doświadczenie Cabaj wywalczyła rzut karny, a czerwoną kartkę za dyskusję z sędzią dostała Wiktoria Dziurdź. W bramce RESO Akademii zameldowała się Zuzanna Skrodzka. Suwalczanka wyczuła intencje Grudzińskiej, jednak nie udało się jej obronić strzału i gospodynie wyszły na dwubramkowe prowadzenie. Cała sytuacja jeszcze bardziej zmotywowała suwalczanki, które rzuciły się do odrabiania strat. W 46. minucie sytuację sam na sam wykorzystała Izabela Łada, zdobywając bramkę kontaktową. Jeszcze przed przerwą okazję na wyrównanie miała Aleksandra Bieryło, jednak po jej strzale piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką.

Po wznowieniu gry po przerwie grające w dziesiątkę piłkarki z Suwałk ruszyły do odrabiania strat, zamykając gospodynie na ich połowie. W 52 min. wychodzącą na czystą pozycję Bieryło powstrzymała w nieprzepisowy sposób piłkarka Piastovii. Do rzutu wolnego podeszła Izabela Łada, która strzałem w przysłowiowe „widły” zdobyła swoją drugą bramkę w tym meczu i doprowadziła do wyrównania. Chyba nikt z obecnych na trybunach nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Tym bardziej, że w kolejnych minutach piłkarki RESO Akademii 2012 szukały szans na kolejne gole. W miarę upływu czasu suwalczanki opadały z sił i mecz stawał się co raz bardziej wyrównany. Gospodarze przygotowani byli już do otwarcia szampana, który miał uwiecznić awans Piastovii Piastów do I ligi rozgrywek kobiecej piłki nożnej, ale akademiczki skutecznie to utrudniały. Niestety, w 71 minucie spotkania po wątpliwym przewinieniu przed polem karnym RESO Akademii 2012 sędzina podyktowała… drugi rzut karny dla gospodyń. Do piłki ustawionej jedenaście metrów od bramki Skrodzkiej podeszła Cabaj i pewnym strzałem ponownie wyprowadziła swój zespół na prowadzenie. Suwalczanki ruszyły do odrabiania strat, grając w ostatnim kwadransie bardzo ofensywnie. Wykorzystały to cofnięte do defensywy i nastawione na kontrę gospodynie, zdobywając jeszcze dwa gole w 81. i 86. minucie, przypieczętowując tym samym zwycięstwo i długo oczekiwany awans do I ligii rozgrywek kobiecej piłki nożnej.

– Kolejny dobry mecz w naszym wykonaniu, niestety bez punktów. Jestem zadowolony z postawy swoich zawodniczek, które pomimo gry w osłabieniu nie odpuściły i do ostatniego gwizdka walczyły o korzystny rezultat. Gratulujemy zwycięstwa zespołowi Piastovii i życzymy powodzenia na boiskach I ligi – podsumował G. Twarowski.

Piastovia Piastów – RESO Akademia 2012 5:2 (2:1)
(Cabaj 20’, 71’, 86’; Grudzińska 41’ Czartoryska 81’ – Łada 45’+1’, 52’)

Żółte kartki: Dąbrowska, Reszka, Wasil (Piastovia)
Czerwona kartka: Dziurdź (RESO Akademia 2012)

RESO Akademia 2012: Wiktoria Dziurdź – Ewa Pacewicz (C), Joanna Ciruk, Natalia Ołów, Laura Frąckewicz, Anna Stankiewicz, Izabela Łada, Julia Smyk (80’ Marta Wieczorczuk), Zuzanna Skrodzka, Aleksandra Stefaniak (80’ Karolina Gałarzewska), Aleksandra Bieryło oraz Żaneta Staszyńska.

Trener: Grzegorz Twarowski

Kolejny mecz suwalskie piłkarki rozegrają 27 maja (niedziela) o godzinie 16:00 na głównej płycie Stadionu Miejskiego w Suwałkach. Ich rywalkami będą Pogoń Zduńska Wola.