Suwalskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

0
114
29 V 2018, Suwalki - Plac Marii Konopnickiej - Dni Godnosci Osob z Niepelnosprawnoscia Intelektualna © 2018 Katarzyna Otlowska

 

Podopieczni z suwalskich placówek wspierających osoby z niepełnosprawnością oraz z okolicznych warsztatów terapii zajęciowej mieli dziś swoje święto. Na Placu Marii Konopnickiej było gwarno, wesoło i kolorowo. Dla najmłodszych przygotowano zabawy, były występy, coś dla ducha i dla ciała.

Wiele barier muszą pokonać niepełnosprawni, by zaistnieć w środowisku, by móc skorzystać z oferty kulturalnej, a nawet – załatwić zwykłe, codzienne sprawy. Dlatego też słyszymy wciąż o protestach i akcjach, petycjach i postulatach. Upór tych osób, ale także determinacja opiekunów owocują zmianami w naszej rzeczywistości – coraz więcej miejsc jest dostępnych dla osób dotkniętych niepełnosprawnością, usuwane są bariery architektoniczne, pojawiają się rozmaite propozycje skierowane do konkretnych odbiorców, ich potrzeb i możliwości. O potrzebie takich działań mówił prezydent Czesław Renkiewicz. Podkreślił solidarność z osobami niepełnosprawnymi i konieczność dołożenia wszelkich starań, by ich obecność w życiu miasta była widoczna i łatwiejsza.

Wszelkie sukcesy w tej materii warto świętować, dlatego też dzisiejsze obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną były okazją do przywołania i wyróżnienia instytucji i miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Wśród wymienionych przyjaznych lokalizacji są restauracje, hotele, placówki kultury. Pełna lista miejsc znajdzie się niebawem na stronie suwalskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Radosnych chwil nie brakowało uczestnikom imprezy. Szczególnie cieszyli się nagrodzeni w konkursie plastycznym „Niepełnosprawni są wśród nas”. W obecnej, siódmej edycji, wzięły udział 82 osoby. Dziś autorzy wyróżniających się prac otrzymali dyplomy i nagrody. Prace były już prezentowane w siedzibie PWSZ, można je także obejrzeć na suwalskiej stronie PSONI.

Podczas imprezy nie zabrakło występów artystycznych. Począwszy od najmłodszych suwalczan poprzez młodzież aż do osób dorosłych – wszyscy prezentowali wysoki poziom i wielkie zaangażowanie. Widzowie gorąco oklaskiwali artystów, doceniając ich wysiłek.

W programie były też pokazy sprzętu medycznego, warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Można się było posilić pyszną grochówką.

Uroczystym zwieńczeniem obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną była msza święta odprawiona w intencji osób z niepełnosprawnością w Konkatedrze p. w. Św. Aleksandra w Suwałkach.

Dodaj komentarz