Temat budżetu miasta za 2017 roku i absolutorium prezydenta nie zdominował sesji Rady Miejskiej. Suwalscy radni w czasie przeznaczonym na interpelacje pytali również o inne kwestie.

Podczas środowej sesji na mównicy pojawiły się nawet uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach – Natalia i Martyna, które prosiły prezydenta i radnych o podjęcie decyzji, która przyczyniłaby się do przeprowadzenia remontu w salach gimnastycznych i dostosowanie boiska szkolnego do bezpiecznego użytkowania.

Prezydent Czesław Renkiewicz przypomniał, że na remonty i termomodernizacje czeka wiele placówek – a na wszystkie prace w tym roku nie wystarczy środków. – Trzy lata temu przy SP nr 5 została przeprowadzona inwestycja. Teraz jest tam Orlik za ponad 1 mln złotych – przypomniał Renkiewicz, dodając, że uczniowie muszą uzbroić się w cierpliwość. – W szkolnej małej hali sportowej planowana jest wymiana okien wyceniona na ponad 100 tys. złotych. Wydział inwestycji wykonał także kalkulację i przygotował kosztorys wszystkich niezbędnych prac, opiewający na 4,5 mln złotych (bez stadionu). – Szukamy środków finansowych. SP nr 5 powinna być priorytetem, ale dopiero gdy skalkulujemy możliwości w budżecie na 2019 rok, będziemy mogli powiedzieć, na ile są to realne inwestycje – zaznaczył prezydent. Miasto będzie starało się o pozyskanie dofinansowania na budowę stadionu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Irena Schabieńska, radna z klubu PiS w swoich interpelacjach poruszyła kilka kwestii, w tym ostatnich publikacji w „DwuTygodniku Suwalskim”, poświęconych pomnikowi w hołdzie ofiar Obławy Augustowskiej. Radna skrytykowała redaktora naczelnego i radnego „Łączą nas Suwałki” – Stanisława Kulikowskiego za jednostronne opisywanie rzeczywistości. Radnej nie podobał się też fakt łączenia przez Stanisława Kulikowskiego funkcji przewodniczącego Komisji Kultury, Sportu i Turystyki oraz redaktora naczelnego periodyku. Zapowiedziała, że klub PiS zamierza złożyć wniosek o odwołanie Kulikowskiego z tej funkcji w Radzie Miasta. Sam zainteresowany stanowiska radnej nie podzielił, zapraszając ją do dyskusji.

Kolejne zapytanie radnej dotyczyło wydarzenia z udziałem harcerzy z północno-wschodniej Polski, którym odmówiono skorzystania ze stadionu LA i przemarszu przez miasto. Zarówno Waldemar Borysewicz, dyrektor OSiR, jak i Tomasz Drejer z Zarządu Dróg i Zieleni tłumaczyli się koniecznością wywiązania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa. Tomasz Drejer podkreślił, że wniosek o wykorzystanie dróg w sposób szczególny został złożony nie w terminie (zbyt późno)  i w niepoprawny sposób. Dyrektor ZDiZ dodał, że tego typu decyzje podlegają kontroli, a dla organu kontrolującego liczą się jedynie suche fakty, nie charakter wydarzenia lub dobra wola.

Waldemar Borysewicz, dyrektor OSiR-u przypomniał, że jego jednostka nie ma prawa do zwolnienia kogokolwiek z opłat za korzystanie z obiektów sportowych w Suwałkach. – Naszą działalność reguluje cennik i kształtuje zarządzenie prezydenta miasta – podkreślił, dodając, że jedynym wyjątkiem jest uzyskanie patronatu prezydenta Suwałk, a taki wniosek ze strony harcerzy nie wpłynął. – Czekałem na patronat, to chyba było błędem – dodał, zaznaczając, że na stronie miasta i OSiR-u niebawem pojawi się informator, z którego można będzie dowiedzieć się, jak ubiegać się m.in. o bezpłatne wykorzystanie obiektów. Waldemar Borysewicz odniósł się też do opinii, według której stadion LA „stoi pusty”. Skomentował też zmniejszenie liczby miejsc na eurocampingu w Suwałkach, zapewniając, że „w najgorszym wypadku stracimy 4 miejsca”.

Radna Irena Schabieńska dopytywała też, czy Park Naukowo-Technologiczny zapłacił Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu 900 tys. zł. Chodzi o korektę finansową nałożona przez PARP na PNTPW, a związaną rozliczeniem budowy obiektów spółki. Prezydent Czesław Renkiewicz, odpowiadając na pytanie radnej potwierdził informację, lecz ocenił, że decyzja PARP i działanie organu egzekucyjnego były bezprawne – odwołanie PNTWP od decyzji PARP nie zostało rozpatrzone – sprawa nie została zakończona. – Nadal trwa postępowanie w stosunku do drugiej korekty finansowej. Tu Park stoi na stanowisku, że nastąpiło przedawnienie. Skarga jest w sądzie administracyjnym – poinformował prezydent.

Radny PO, Zbysław Grajek, który również zabrał głos podczas sesji, apelował o opracowanie programu profilaktyki zdrowotnej w Suwałkach, dotyczącego diagnostyki nowotworów przewodu pokarmowego, a także opracowania informacji na temat stanu zdrowia suwalczan i na podstawie tej diagnozy zaproponowanie kolejnych programów prozdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj