Reklama

W Hołdzie Ojcu Świętemu na rzecz potrzebujących

Data:

- Reklama -

Szczytny cel oraz okazja wysłuchania wyjątkowego koncertu – te dwa powody zgromadziły w niedzielny wieczór w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach liczną publiczność. Szczególna rocznica wiąże się z Koncertem w Hołdzie Ojcu Świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II – w roku 1999 nasz Wielki Rodak odwiedził diecezję ełcką, odpoczywał na Wigrach. Czerwcowa wizyta co roku jest wspominana, a słowa papieża, które skierował wówczas do wiernych – apel o pochylenie się nad chorymi, cierpiącymi, potrzebującymi pomocy, stały się drogowskazem do podjęcia działań mających umożliwić takie wsparcie.

Foto: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Jak powiedziała na rozpoczęcie wieczornego koncertu Lidia Lucyna Gutowska, członek zarządu Suwalskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej, na którego rzecz zorganizowano imprezę, skuteczne działanie tej organizacji jest możliwe dzięki wsparciu osób wrażliwych, nieobojętnych na cierpienia i los bliźnich. Wspomniała, że nierzadko rozmawia z chorymi zmuszonymi wybierać między wydatkami na bieżące potrzeby a zakupem leków. By nie byli stawiany przed tak dramatycznym wyborem, potrzebna jest pomoc finansowa. Stąd apel o datki do puszek oraz o przekazywanie jednego procenta podatku w stosownych corocznych rozliczeniach.

Formą podziękowania dla darczyńców była muzyka. Swe umiejętności i talenty prezentowali rodzimi wykonawcy. Publiczność mogła usłyszeć Suwalski Chór PRIMO pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia, dwa utwory zaśpiewane przez córkę dyrygenta, Natalię Ołów. Znakomicie zaprezentował się Zespół Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach pod dyrekcją Marleny Borowskiej. Na wyżyny wokalnego kunsztu wspięła się tradycyjnie rzecz jasna sama maestra – Marlena Borowska.

Jako gość specjalny podczas koncertu wystąpił znakomity tenor Jacek Szymański. Artysta zaśpiewa również 28 czerwca w saloniku muzycznym Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej. A to nadal nie koniec – Jacek Szymański wraz ze znaną organistką Dalią Jatautaite oraz sopranistką Marleną Borowską w dniu 15 sierpnia o godz. 19.00 w konkatedrze pw. św. ALeksandra zainauguruje VI Festiwal Ars Musica.

Zebrani mogli wysłuchać utworów Mozarta, Césara Francka, Rossiniego, Moniuszki. Nie zabrakło i bardziej współczesnych kompozytorów – Astora Piazzolli, Andrew Lloyda Webbera, Urmasa Sisaska oraz najmłodszego w tym gronie Oli Gjeilo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kosmiczny koncert Swiernalisa w SOK-u

Nietuzinkowe brzmienia i bogate znaczeniowo teksty – twórczość Pawła...

Zespól GPakt wystąpił w Sali Kameralnej SOK-u (foto)

W Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury odbył się kolejny...

Wojtek Cugowski wystąpił w Rozmarino – foto

Jubileusz warto fetować – a tak piękny – tym...

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...