57 żołnierzy z 12 batalionu lekkiej piechoty oddało w weekend 25,65 litra krwi. Od rozpoczęcia projektu „Krwioobieg Terytorialsa” suwalscy żołnierze WOT oddali ponad 43 litry krwi.

Akcja „Krwioobieg Terytorialsa” wystartowała 26 maja. Oprócz rodzinnych festynów promujących zdrowy tryb życia, główny wymiar tego projektu to regularne zbiórki krwi.

Takie akcje, jak zorganizowana w weekend w Suwałkach, to nie tylko rozpowszechnianie idei honorowego krwiodawstwa w lokalnych społecznościach, ale też dawanie przykładu własnym postępowaniem. W szeregach podlaskich Terytorialsów są zarówno doświadczeni krwiodawcy, jak też i osoby, które po rozpoczęciu służby wojskowej pierwszy raz oddały krew.

„Krwioobieg Terytorialsa” to cykliczny projekt, który każdego roku ma zwiększać liczbę honorowych krwiodawców o 2 tys. osób. Na wypadek zdarzeń kryzysowych w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy OT.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

Kolejne szkolenia ochotników odbędą się w terminach 23 czerwca – 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

Dodaj komentarz