Dobre kino i okazja do spotkania, rozmowy z osobami ze świata filmu – taką propozycję na najbliższy poniedziałek, 30 lipca, ma augustowski DKF „Kinochłon”. Będzie to długi i ciekawy wieczór, bo w ramach kolejnej prezentacji kinomani obejrzą dwa filmy: „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego oraz „Ethiopiques. Muzyka duszy” w reżyserii Macieja Bochniaka, który będzie gościem Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Paweł Pawlikowski zasłynął poruszającą opowieścią „Ida”, nagradzaną, docenianą, ale i krytykowaną za antypolską – w mniemaniu niektórych – wymowę. Genialny film na opiniotwórczych portalach ma niezłe oceny, a nowa produkcja zyskuje jeszcze wyższe noty. „Zimna wojna” to film w pewnym sensie autobiograficzny, bo w osobach głównych bohaterów reżyser sportretował, strawestował losy swoich rodziców. To zaproszenie do podróży w czasie, gdyż akcja rozgrywa się w latach 50-tych i 60-tych, ale też poruszający obraz uczuć: ewoluujących, zmiennych, relacji niełatwych – z jednej strony ciążących, z drugiej – niezbędnych, nieuniknionych. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i widowni, i krytyków, a na Festiwalu w Cannes reżyser otrzymał za niego Złotą Palmę.

Kolejne życiowe zawirowania, amplituda rozstań i powrotów rozgrywa się w rozmaitych zakątkach Europy: Polska, Niemcy, Jugosławia, Francja… Karuzeli miejsc i zmienności uczuć towarzyszy znakomita muzyka: jazzowa i ludowa, stanowią tło i kontrapunkt emocji bohaterów. A tych kreują genialni aktorzy: wszechstronny Tomasz Kot i typowana nawet do Oscara za swoją filmową rolę w „Zimnej wojnie” Joanna Kulig. Warto zarezerwować sobie poniedziałkowy wieczór na pójście do kina, bo będzie to też okazja do spotkania z tą świetną aktorką.

Jazzowe klimaty obecne w filmie Pawlikowskiego staną się dominantą tego wieczoru, gdyż drugi film – „Ethiopiques. Muzyka duszy” to obraz przybliżający tak cenioną na świecie, a niezbyt chyba znaną w naszym kraju jazzową muzykę tworzoną przez Etiopczyków. Praca nad nim trwała cztery lata, a sam obraz porównywany jest z tak znanymi filmowymi portretami muzyków jak „Sugarman” czy „Buena Vista Social Club”.

Filmowy poniedziałek z Kinochłonem to sposobność do obejrzenia poruszającego filmu wymienianego w kontekście Oscarów, poznania fenomenu ethio-jazzu, a także ciekawego spotkania – ze znakomitą aktorką i świetnym reżyserem, którzy prywatnie są od niemal dziewięciu lat małżeństwem. Rozmowę z gośćmi poprowadzi krytyk filmowy i dziennikarz, Łukasz Maciejewski. Odbędzie się ona po projekcji drugiego z filmów.

Bilety na „Zimną wojnę” w cenie 15 zł do nabycia w MDK. Pokaz filmu rozpocznie się o godzinie 19.00. Rezerwacje i sprzedaż 87 643 36 59 lub 790 22 85 60. Film „Ethiopiques – muzyka duszy” jest seansem bezpłatnym.

Pokaz filmów „Zimna wojna” i „Ethiopiques. Muzyka duszy” w cyklu DKF Kinochłon w Augustowie. Goście: Joanna Kulig i Maciej Bochniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj