Pod koniec ubiegłego tygodnia na terenie województwa podlaskiego szkoliło się ponad 600 Terytorialsów. Pod względem liczby uczestniczących żołnierzy było to największe szkolenie rotacyjne w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Dwudniowe szkolenia rotacyjne są podstawową formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz OT przechodzi minimum 11 tego typu szkoleń w roku. W związku z napływem nowych ochotników i rozwijaniem kolejnych pododdziałów od czerwca do sierpnia szkolenia rotacyjne w brygadzie prowadzone były we wszystkie przypadające soboty i niedziele.

Obecnie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, jako jedna z pierwszych jednostek WOT, prowadzi też etap szkolenia specjalistycznego. W drugim roku służby żołnierze szkolą się pod kątem funkcji pełnionej w pododdziale, np. strzelca wyborowego/zwiadowcy, sapera, ratownika pola walki czy strzelca. Ten etap dla Terytorialsów wiąże się z nauką obsługi nowego typu uzbrojenia, w tym karabinów maszynowych, karabinów wyborowych czy moździerzy.

Od października szkolenie specjalistyczne będzie już prowadzone w każdym z czterech batalionów brygady.

Szkolenia rotacyjne w terminie 25-26 sierpnia odbyły się w Białymstoku, Suwałkach, Łomży
i Hajnówce.

Fot. DWOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj