Test na HCV – ważna akcja prozdrowotna w Augustowie

0
102
Ilustr. all-free-download.com

Lato to czas beztroskiego odpoczynku. Miłe chwile kanikuły spędzamy w ulubiony sposób, często próbujemy czegoś nowego. Bywa, że to “nowe” jest nie do końca bezpieczne, a skutki naszych nieprzemyślanych decyzji będą groźne dla naszego zdrowia. Możliwość łatwego i szybkiego przeprowadzenia badań pod kątem przeciwciał anty-HCV oferowana jest w ramach akcji “Test na HCV – prosty krok do zdrowia!”.

Celem tej inicjatywy organizowanej w partnerskiej współpracy Fundacji „Gwiazda Nadziei”, ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz pomocy osobom z chorobami wątroby, oraz firmy AbbVie Polska Sp. z o.o. jest zdiagnozowanie osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone wirusem HCV. A dojść do tego może w różnych sytuacjach. Operacje przeprowadzone niesterylnym sprzętem czy też zabiegi kosmetyczne (także tatuaże) wykonane niesterylnymi urządzeniami, przyjmowania narkotyków, kontakty seksualne bez zabezpieczenia czy wspólne korzystanie z przedmiotów higienicznych osobistego użytku – jeśli przydarzyła się nam któraś z tych sytuacji, warto upewnić się, czy nie jesteśmy nosicielami wirusa HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Ta przewlekła choroba często przez długi czas przebiega bezobjawowo, zatem wiele osób zbyt późno dowiaduje się o niej. U części pacjentów po wielu latach może ona doprowadzić do marskości wątroby, niewydolności czy nawet do raka wątrobowokomórkowego. Poza tym chory może nieświadomie zarażać kolejne osoby.

Warto przebadać się i uzyskać rzetelny wynik, a taką możliwość dają organizatorzy akcji “Test na HCV – prosty krok do zdrowia!”. 10 sierpnia w Augustowie na Rynku stanie namiot, w którym od godziny 10.00 do 20.00 przeprowadzane będą bezpłatne badania pod kątem przeciwciał anty-HCV. Trzy kompleksowo wyposażone stanowiska obsługiwane przez wykwalifikowany personel medyczny gwarantują sprawny przebieg badania. Będzie się ono odbywało w sterylnych warunkach, przy pomocy kasetowych testów diagnostycznych badających krew pobraną z opuszka palca. Wynik otrzymamy już po około trzech minutach.

Personel udzieli także wszelkich informacji na temat wirusa HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C, a osoby, u których wynik będzie dodatki, otrzymają wskazówki odnośnie dalszej diagnostyki i leczenia. Wykonanie testu oraz przekazanie wyników będzie się odbywać z pełnym zachowaniem anonimowości badanych.

Program “Test na HCV – prosty krok do zdrowia!” realizowany pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Dodaj komentarz