W sobotę, 11 sierpnia ze źródeł Wisły wystartowała Sztafeta Niepodległości – symboliczny bieg dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentuje 11-sto osobowy zespół, który – z podziałem na dwie grupy –  przebiegnie trasy rozpoczynające się i z ujścia, i ze źródła królowej polskich rzek – łącznie ponad 300 km.

W Sztafecie Niepodległości uczestniczy 130-stu żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej z trzynastu brygad OT i Dowództwa WOT. Zespoły wystartują ze źródeł (w sobotę 11 sierpnia) oraz ujścia Wisły (w niedzielę 12 sierpnia), aby po przebiegnięciu blisko 1100 kilometrów spotkać się w Warszawie.

Reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – jako jedyna – staruje z obu kierunków. Zespół „Źródło” rozpoczął bieg w sobotę o godz. 16:50 w okolicach Skoczowa, przejmując zmianę od Terytorialsów ze śląskiej brygady. W niedzielę, z północy Polski w kierunku stolicy, startuje zespół „Ujście”. W sumie podlascy Terytorialsi pokonają w Sztafecie Niepodległości ponad 300 km biegnąc o różnych porach dnia i nocy.

Wśród uczestników Sztafety Niepodległości jest Justyna, szeregowy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. O swojej motywacji opowiedziała:

– Sport to moje drugie imię. Jestem nauczycielką w-f w szkole podstawowej oraz trenerem personalnym. Z drużyną 1PBOT zdobyliśmy Mistrzostwo WOT w biegach przełajowych. Sztafeta stwarza możliwość oddania hołdu bohaterom walczącym o naszą Niepodległość. Chcę uczcić ten wyjątkowy dzień uczestnicząc w tej pięknej inicjatywie.

Uroczyste zakończenie sztafety odbędzie się około godz. 17:00 przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Leave a Reply