Zwycięstwo w  Autocross (najszybsze okrążenie toru), szóste miejsce w teście przyspieszenia, pierwsza dwudziestka w konkurencjach statycznych i wreszcie dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej – to wyniki zespołu Cerber Motorsport na zawodach Formula Student Czech Republic. Międzynarodowe zmagania młodych konstruktorów pojazdów wyścigowych odbywały się od 31 lipca do 4 sierpnia na torze Autodrom Most w Czechach.

W tegorocznym sezonie drużyna Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej wystawiła do rywalizacji swój najnowszy bolid CMS-05. Auto i jego twórcy doskonale spisali się już na dwóch wcześniejszych zawodach Formula Student. Nasi studenci zajęli 6. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów Formula Student East (18-22 lipca na torze Zalaegerszeg Automotive Proving Ground, Węgry). Również na szóstym miejscu ukończyli Formula Student Italy (11-15 lipca na torze Autodromo Varano, Włochy).

Warto przypomnieć, że nasi studenci startowali w Czechach już dwukrotnie – ze zmiennym szczęściem. Przed rokiem z bolidem CMS-04 po konkurencjach statycznych i dobrym czasie uzyskanym w konkurencji Autocross drużyna walczyła o TOP10 klasyfikacji generalnej. Niestety, ze względu na awarię auta zespół nie wystartował w wyścigu głównym. W 2016 roku Cerber Motosport zajął w Czechach wysokie miejsce 4. w klasyfikacji generalnej.

W tym roku w Formula Student Czech Republic o zwycięstwo walczyło ponad 30 zespołów. Na tor Autodrom Most zespół Cerber Motosport dojechał 31 lipca. “Dzień zerowy”  był bardzo intensywny. Rejestracja, wypakowanie pit-stopu oraz inspekcja techniczna – informowała na swoim profilu FB drużyna Cerber Motorsport. Po prezentacji technicznej nasi studenci zajęli miejsce 14., w Cost & Manufacturing (przedstawienie kosztów budowy auta) – 18., prezentacja biznesowa przyniosła pozycję 19.. Konkurencje dynamiczne poszły znacznie lepiej. W Acceleration, czyli teście przyspieszenia, drużyna z Politechniki Białostockiej zajęła miejsce 6. W Skid Pad, konkurencji podczas której auto jeździ po “ósemce”, Cerber uzyskał 18. pozycję. W Autocross, czyli jeździe na czas, Cerber był niepokonany! Zajął pierwsze miejsce deklasując inne zespoły!

– Czekaliśmy na finał Endurance aut elektrycznych, następnie spalinowych. Przed pierwszym przejazdem rozpoczęła się ulewa, następnie grad i burza z piorunami… Ulewa jakiej jeszcze nie było… Na torze woda osiągnęła taki poziom, że pachołki wyznaczające trasę zaczęły pływać. Organizatorzy po deszczu odwołali konkurencj Endurance (wyścig wytrzymałościowy). Nie takiego zakończenia sezonu się spodziewaliśmy… – relacjonował Cerber Motorsport. Oprócz Cerbera do dwóch końcowych konkurencji nie przystąpiło innych 16 zespołów, wśród nich te, które uzyskały czołowe wyniki w Autocrossie.

Zawody Formula Student Czech Republic Cerber Motosport zakończył na miejscu 9. klasyfikacji generalnej.

Cerber Mororsport na Formula Student Czech Republic:
Business event (prezentacja biznesowa) – 19 miejsce
Cost & Manufacturing (przedstawienie kosztów budowy auta ) – 18
Design event (prezentacja techniczna bolidu) – 14
Acceleration (test przyspieszenia ) – 6. miejsce (czas 4.04)
Skid pad (jazda po “ósemce” ) – 18
Autocross (pokonanie na czas jednego okrążenia toru ) – 1
Endurance (wyścig wytrzymałościowy) – konkurencja odwołana
Fuel Economy (wydajność, zużycie paliwa) – konkurencja odwołana

Budowę bolida wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Studentów Wydziału Mechanicznego w projekcie CMS-05 wspierały także firmy: Metal-Fach, Bibus Menos, ChM, Kotniz, Promotech, SMP, Delphia Yachts, GRM Systems, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Jazon, Sadkarting, SKF, Masterpress, ART Motor, Novol, EcuMaster, SaMasz, Schroth, Max Moto Roman Maksymiuk, Mitsubishi Materials, Liqui Moly, MA Performance, Hitako, Metal- Max, FMic, KIPP, Świątek, Loctite, Autoprestige, Platon TV, Symkom, Ansys, Biacomex, Des Art, Altair Hyperworks, Solidworks, SJB Shine, Ricardo, TME, Igus, Ataszek, Honda Multi Auto, Nissens, Helukabel, Radpol.

Dodaj komentarz