Wystartowali w 3 kategoriach, w każdej stanęli na podium – studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wrócili z Chin z międzynarodowych zawodach robotycznych z trzema srebrnymi medalami.

Od 10 do 12 sierpnia 2018 r. drużyna SumoMasters z Politechniki Białostockiej walczyła w Pekinie w Robotchallange 2018. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się prawie 2300 uczestników. Politechnikę Białostocką reprezentowali Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Paulina Łapińska, Piotr Puławski i ich opiekun dr inż. Rafał Grądzki.

Nasi studenci w kategorii Mega Sumo wystawili 4 roboty. Wszystkie wyszły z fazy grupowej i awansowały do finału, gdzie robot Javelin zdobył 2 miejsce, przegrywając jedynie z konstrukcją z Argentyny.

W kategorii Mini Sumo wystartowały 2 roboty. Hellfire2 wygrał wszystkie pojedynki pewnie awansując z 1 miejsca do fazy finałowej, do której dostało się 16 konstrukcji. Tu trafił na bardzo silnych rywali z Łotwy, Meksyku, Egiptu, Tajlandii i Chin. Swój występ zakończył na drugim miejscu, przegrywając z jedną z najlepszych konstrukcji na świecie – robotem meksykańskim.

W kategorii Nano Sumo drużyna wystawiła robota Viper. Również i on zajął drugie miejsce przegrywając walkę jedynie z konstrukcją łotewską.

Zawody w Pekinie co roku gromadzą coraz większą liczbę uczestników z różnych państw świata. W tym roku udział wzięło około 1500 robotów z 30 krajów. Dzięki takiej frekwencji i udziałowi tylu państw, zawody w Chinach są drugimi najważniejszymi zawodami robotów sumo na świecie. Jestem bardzo zadowolony z postawy i wyników drużyny oraz tego, że swoimi konstrukcjami potrafi ona skutecznie walczyć już nie tylko w kategorii Mega Sumo, ale w Mini i Nano Sumo – mówi opiekun zespołu dr inż. Rafał Grądzki.

Więcej o robotach sumo konstruowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej można znaleźć na stronie SumoMasters.

Fot. Politechnika Białostocka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj