Zbliża się Jarmark Kamedulski

Trzy dni atrakcji z okazji święta Suwałk. W piątek, 10 sierpnia zapraszamy na koncert KASI MOŚ z zespołem. W Suwałkach wystąpią również PECTUS i NATALIA SZROEDER. Oprócz tradycyjnego jarmarku z rzemiosłem, rękodziełem i lokalnymi przysmakami, w programie również moc atrakcji dla najmłodszych, „Kartki z historii miasta”, występy lokalnych zespołów i odsłonięcie nowego muralu.

Tegoroczny Jarmark Kamedulski rozpoczynamy 10 sierpnia koncertem KASI MOŚ z zespołem. Pochodząca ze Śląska wokalistka to finalistka muzycznego show „Must be the music – tylko muzyka”. W ubiegłym roku reprezentowała Polskę w 62. konkursie Piosenki Eurowizji. Artystka ma na koncie współpracę takimi artystami jak: Kelly Osbourne, Mya, Carmen Electra, Eva Longoria, czy bliska suwalczanom Orkiestra AUKSO. W Suwałkach wystąpi z koncertem podczas tegorocznej Gali Włóczni Jaćwingów. Koncertowo będzie również na Dywaniku u Marii, gdzie zagra suwalski MUV.

W sobotę, 11 sierpnia od rana zapraszamy do parku Konstytucji 3 Maja na kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej oraz jadła kresowego. Oprócz zakupów i degustacji, będzie okazja obejrzeć występy lokalnych zespołów – prezentacje artystyczne rozpoczną się o godz. 12.30. Zanim ze sceny popłynie muzyka, rozstrzygniemy 12. już edycję popularnego konkursu Suwalskie Limeryki Latem (godz. 12.20). Najmłodsi z pewnością wezmą udział w specjalnie im dedykowanym atrakcjom (zapraszamy od godz. 13.00), a nieco starsi, już od godz. 12.00, skorzystają z oferty Pogodnej Strefy Aktywnych Seniorów. W Suwałkach pojawi się także nowy mural upamiętniający patronkę Szkoły Podstawowej nr 2, związaną z miastem Aleksandrę Piłsudską – uroczyste odsłonięcie o godz. 11.30. Zachęcamy także do włączenia się w barwny korowód, który przejdzie pod Galerię Jednego Obrazu, obchodzącą 10-lecie istnienia, gdzie otwarta zostanie wystawa znakomitego artysty fotografika Stanisława Wosia, którego zdjęcia stanowiły pierwszą prezentację w Galerii.

Od godz. 19:00 centralne skrzyżowanie miasta przy miejskim parku rozbrzmi muzyką. Na plenerowej scenie pojawi się uznawana za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia Natalia Szroeder. Gwiazdą wieczoru będzie zespół PECTUS, laureat Słowika Publiczności na Sopot Festiwal 2008, dwóch Super Jedynek w 2013 roku oraz zdobywca trzech Złotych Płyt. Nie zabraknie największych przebojów braci Szczepaników, takich jak To, co chciałbym Ci dać, Jeden moment, Barcelona, czy Iluzja. Wieczór zakończymy widowiskowym pokazem sztucznych ogni.

W niedzielny poranek, 12 sierpnia zapraszamy na Niedzielny Poranek Teatralny (godz. 11.00). Dzieci młodsze i starsze z przyjemnością obejrzą Przygody Pirata Drabinki Teatru Kubika. Po spektaklu zapraszamy na blok animacji i pokaz wielkich baniek mydlanych. Drugiego dnia święta Suwałk będzie można wykazać się także sportowym zacięciem. Majster Festiwal Siły Pojedynek Gigantów Suwałki 2018 odwiedzi między innym pierwszy siłacz Polski – Mariusz Pudzianowski. Impreza odbywa się nad zalewem Arkadia, start o godz. 12.00. Jarmark potrwa, podobnie jak w sobotę, od godz. 10.00 do 19.00, i także w niedzielę, od godz. 14.00, będzie można skorzystać ze strefy zabaw dla dzieci  i posłuchać prezentacji artystycznych, wystąpi m.in. ZPiT Suwalszczyzna.

Tradycyjnie podczas Jarmarku Kamedulskiego nie zabraknie akcentów historycznych. O godz. 20.00 zobaczymy happening teatralny Kartki z historii miasta – w tym roku będziemy uczestniczyć w Wizycie Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. To już czwarta odsłona popularnego cyklu. Mieszkańców Suwałk i wakacyjnych gości zapraszamy do aktywnego współuczestnictwa i wystąpienia w roli ówczesnych suwalczan witających Komendanta na Kasztance i jego konną świtę. Chcących się wyciszyć przed spektaklem, zapraszamy na Letni koncert przy fontannie w wykonaniu muzyków Suwalskiej Orkiestry Kameralnej o godz. 19.00. Niedziela zakończy się muzycznie – na wieczornej scenie w parku Konstytucji 3 Maja wystąpi zespół The Way, który rozbuja słuchaczy bluesowymi i jazzowymi kompozycjami – zapraszamy o godz. 21.00.

Jarmark Kamedulski w Suwałkach

Z okazji 10-lecia Galerii Jednego Obrazu od soboty, 11 sierpnia będzie tam prezentowana wystawa Stanisława J. Wosia. Nie bez przyczyny prace tego wyjątkowego artysty uświetnią rocznicę istnienia GJO. Stanisław Woś aktywnie wspierał pomysł stworzenia w budynku na dawnej suwalskiej rogatce miejskiej miejsca prezentacji prac artystów amatorów i profesjonalistów. To właśnie prace Wosia jako pierwsze zostały pokazane podczas otwarcia galerii w sierpniu 2008 r. z udziałem artysty.

Aktualna prezentacja towarzysząca pięknemu jubileuszowi Galerii Jednego Obrazu jest swoistym hołdem złożonym wybitnemu fotografikowi oraz wyrazem podziękowania za jego ciepło, mądrość i miłość do sztuki. Prace prezentowane w GJO zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Okręgowego Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły. Pochodzą ze zbiorowej wystawy organizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia PAcamera Club, gdzie jednym z autorów był właśnie Stanisław J. Woś. Wyboru prac dokonali wspólnie Mieczysław Iwaszko z kuratorem wystawy – Radosławem Krupińskim.

Galeria Jednego Obrazu została uruchomiona w 2008 roku z inicjatywy Mieczysława Iwaszko. Do dziś swoje prace zaprezentowało w niej 120 artystów plastyków, fotografików, profesjonalistów i amatorów, (osób uzdolnionych artystycznie – niepełnosprawnych intelektualnie, uczniów uzdolnionych plastycznie- debiutantów), artystów lokalnych, ponadlokalnych i zagranicznych z Litwy Rosji, Ukrainy. Szczególnym walorem i atutem galerii jest to, że wycinek twórczości artysty prezentującego swą  twórczość w GJO może oglądać każdy przechodzień i przez okrągłą dobę.

Stanisław J. Woś to polski artysta-fotografik specjalizujący się w fotografii pejzażu, zajmował się także malarstwem, rysunkiem i grafiką oraz oprawą graficzną wielu wydawnictw, publikacji, książek. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych, uczestnik wielu wystaw zbiorowych, jego prace były wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach w kraju i poza granicami. Urodził się w 1951 roku w Jeżowem, zmarł 11 września 2011 roku w Suwałkach. Absolwent PWSSP w Gdańsku. Członek ZPAF. Założyciel i lider Klubu „PAcamera” w Suwałkach, jednej z najważniejszych polskich galerii fotograficznych, w której odbywały się znaczące ogólnopolskie wystawy najznakomitszych artystów fotografików z Polski i Europy. W 2009 został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj