Powrót do szkoły to radość, ale i niepokój oraz duża, odczuwalna zmiana – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Szczególnie po pobycie dziecka w szpitalu. Aby wspierać ich w podtrzymaniu pozytywnej motywacji i w radzeniu sobie z nieuniknionym stresem, Fundacja „Dr Clown” organizuje w szpitalu w Suwałkach akcję „Wesoły powrót do szkoły”. W ramach akcji „doktorzy clowni” przeprowadzą antystresowe zajęcia dla dzieci z elementami „Terapii śmiechem”. I proponują kilka antystresowych wskazówek dla rodziców.

Zespół Fundacji „Dr Clown”, która od 18 lat realizuje program „Terapii śmiechem”, opracował autorskie scenariusze zajęć radzenia sobie ze stresem – szkolnym i nie tylko. Na kanwie scenariusza „doktorzy clowni” – animatorzy Fundacji „Dr Clown” – przeprowadzą 3 września niezwykłe warsztaty dla małych pacjentów Szpitala Wojewódzkiego im. Dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Udział w zajęciach wezmą mali pacjenci oddziału pediatrii i chirurgii, którzy już niebawem wrócą w szkolne mury. Autorskie zajęcia zawierają elementy relaksacji, bajkoterapii, kinezjologii edukacyjnej, pedagogiki cyrku oraz zabaw interaktywnych i psychoedukacyjnych. Redukują stres, wzmacniają psychicznie, wspierają podopiecznych w zmaganiu się ze smutkiem, strachem i przeciwnościami.

– Wraz z pierwszym dzwonkiem pojawia się radość, ale także stres, lęk, niekiedy tęsknota. Dlatego Fundacja „Dr Clown” po raz kolejny rusza z akcją „Wesoły powrót do szkoły”.  Wykorzystując autorskie zajęcia zawierające elementy między innymi: śmiechoterapii, chcemy ułatwić dzieciom,  a także ich rodzicom, powrót do szkoły, pokazać jak radzić sobie ze stresem i budować pozytywne nastawienie wobec edukacji – mówi Iwona Dąbrowska-Wojtanis, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Suwałkach.

„Doktorzy clowni” podczas warsztatów z dziećmi będą się bawić i rozmawiać o stresie: czym jest dla dzieci, jak można sobie z nim radzić i o tym, że stres może być także „przyjacielem”, który mobilizuje do działania. Przygotowali tez kilka „antystresowych” porad.

Jak okiełznać stres – szkolny i nie tylko? Radzą eksperci Fundacji „Dr Clown”

  • stopniowo zapoznawaj dziecko z  trudnymi sytuacjami (adaptacja)
  • nie narzucaj wsparcia (proponując pomoc, nie narzucaj jej, a pozwól, aby dziecko mogło samo zdecydować, kiedy z niej  skorzysta)
  • chwal dziecko za wytrwałość, samodzielność
  • rozmawiaj z dzieckiem, wspólnie spędzaj z nim czas
  • pamiętaj o czasie na zabawę i spotkania z rówieśnikami
  • stawiaj dziecku racjonalne wymagania (na miarę możliwości dziecka i potrzeb dziecka)
  • dbaj o zachowanie równowagi między obowiązkami a czasem na odpoczynek i zabawę
  • dbaj o zarządzanie czasem, które sprzyja spokojowi (uwzględnij odpowiednią ilość czasu na czynności poranne i wieczorne, by uniknąć nerwowego pośpiechu, spokojowi sprzyjają również stałe, codzienne rytuały, np. kolacja o stałej porze)
  • rozsądnie dawkuj korzystanie przez dziecko z telewizji i urządzeń wielkoekranowych i elektronicznych, szczególnie przed snem (nadmiar korzystania z nich negatywnie odbija się na aktywności fizycznej i koncentracji dziecka oraz jego zdolności do wyciszenia się,
  • relaksu i zdrowego snu)
    zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej (najlepiej na świeżym powietrzu) – sprzyja ona dobrej kondycji psychicznej)
  • dbaj o zdrowe odżywianie (unikaj cukrów prostych, fast foodów, dbaj o regularność posiłków, obecność warzyw i owoców oraz picie dużej ilości płynów niesłodzonych)

Więcej porad na stronie: www.powrotdoszkoly.drclown.pl/porady/

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami, za pomocą klaunady i empatycznych rozmów niosą uśmiech i likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. „Doktorzy clowni” odwiedzają rocznie prawie 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 miastach w całej Polsce. Oddział Fundacji „Dr Clown” w Suwałkach działa od 2017 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj