LI Sesja Rady Miejskiej pod znakiem seniorów

0
173
Ratusz Suwałki
28.IX.2013, Suwalki, Ratusz (siedziba Urzedu Miasta i Rady Miasta) © Wojciech Otlowski

 

Kwestie związane z wolontariatem senioralnym, opłaty za pobyt w ośrodku opieki dziennej „Kalinka”, zmiany w statucie SODN-u, sprawa przekazania działki przylegającej do Ośrodka Rehabilitacji – rozmaite tematy poruszone zostały na pięćdziesiątej pierwszej Sesji Rady Miasta.

Zgłoszony przez Annę Ruszewską projekt „Złota Rączka dla seniora” został z inicjatywy prezydenta Czesława Renkiewicza poszerzony – zgodnie z przyjętą uchwałą wolontariat senioralny będzie polegał na pomocy osobom starszym w drobnych naprawach domowych, ale także w zakupach, rejestracji u lekarza.

Kolejna dobra wiadomość dla seniorów, to obniżenie kosztów pobytu w „Kalince”. Działający od kwietnia ubiegłego roku Dom Dziennego Pobytu przygotowany został dla piętnastu osób. Niestety, nie jest w pełni wykorzystywany, a wynika to – jak okazało się – z kwestii finansowych. Przyjęta została zatem uchwała ustalająca kryterium dochodowe. Osoby, których dochód jest niższy niż 910 zł nie będą ponosiły kosztów pobytu.

Na wtorkowej sesji obecni byli Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Goście podziękowali za przekazanie przez miasto działki Ośrodkowi Rehabilitacji. Zostanie ona przeznaczona na utworzenie strefy aktywności fizycznej dla pacjentów, ogrodu terapeutycznego, a także wydzielenie dodatkowych miejsc parkingowych. W przyszłości ma także powstać dodatkowy pawilon, a w nim basen dla pacjentów dorosłych i dzieci, pracownie hydroterapii i krioterapii oraz borowiny.

Podczas sesji poruszone zostały także tematy zgłoszone w ramach interpelacji. Radny PiS Bogdan Bezdziecki w związku z dobiegającą końca kadencją pytał o wykorzystanie urlopów wypoczynkowych przez prezydenta, jego zastępców. Wspomniał, że w mediach pojawiają się doniesienia o bardzo wysokich ekwiwalentach za urlopy. Prezydent Renkiewicz rozwiał te obawy zapewniając, że do końca tej kadencji swój urlop wykorzysta w pełni i że podobnie rzecz się ma w przypadku jego zastępców.

Radny Andrzej Łuczaj wyraził zaniepokojenie podwyżkami czynszu za grunty dzierżawione. W imieniu mieszkańców ulicy Klasztornej złożył pismo w tej sprawie, gdyż podwyżka o 500 procent wydaje mu się nieadekwatnym działaniem w kontekście tych gruntów, które przez owe osoby zostały zagospodarowane (chodzi o tereny między rzeczoną ulicą a torami).

Głos zabrał także kolejny radny PiS-u, Zdzisław Ścięgaj, którego interpelacja dotyczyła komunikacji miejskiej. Miasto rozrasta się, powstają nowe bloki przy ul. Franciszkańskiej, przy ul. Szpitalnej, jednak autobusy dojeżdżają jedynie do pętli przy szpitalu, pozostały odcinek mieszkańcy muszą pokonywać pieszo. Kolejna bolączka to brak autobusów w weekendy. Częstotliwość ich kursowania jest według radnego niewystarczająca. Prezydent odpowiadając radnemu zapewnił, że kwestie te zostaną wzięte pod uwagę przy układaniu nowego rozkładu jazdy, nie jest wykluczone przedłużenie linii do Krzywólki, choć rzecz jasna na tę sprawę składa się wiele czynników.

Z apelem o pozyskanie nowych partnerów do programu Suwalskiej Karty Mieszkańca wystąpił radny SLD, Karol Korneluk. Zwrócił on uwagę na zapis w regulaminie o oferowanych upustach wynoszących co najmniej 10% i podniósł kwestię możliwości obniżenia tego progu.

Temat zabytków suwalskich, a konkretnie jednego z nich – ulokowanego w Parku Konstytucji 3 Maja zegara słonecznego, poruszył radny klubu „Łączą nas Suwałki”, Andrzej Chuchnowski. Okazuje się, że od trzynastu lat ów czasomierz się późni – wynika to z niedokładnego ulokowania go po renowacji. Radny zaapelował o właściwe ustawienie zegara – niedługo nadarza się okazja, w związku z rezygnacją Unii Europejskiej z czasu zimowego. Prezydent zapewnił, że odpowiedzialne osoby z Zarządu Dróg i Zieleni zajmą się tą kwestią.

Sprawa opracowania pełnego raportu o stanie zdrowia suwalczan była tematem interpelacji radnego PO, Zbysława Grajka. Także pozostałe problemy, które poruszył, szeroko pojętego zdrowia dotyczyły – radny zaapelował o akcję uświadamiającą społeczeństwo, jakim zagrożeniem jest emisja pyłów, a także poruszył temat poprawy zdrowia prokreacyjnego i zdiagnozowania tej kwestii. Grajek zasugerował także zwiększenie funduszy na wzmocnienie bezpieczeństwa przejść dla pieszych.

 

Leave a Reply