Reklama

Partia Razem o edukacji seksualnej dla dzieci i młodzieży

Data:

- Reklama -

Marcin Birgiel, jedynka z Suwałk w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego z listy Partii Razem, przedstawił dziś problem braku edukacji seksualnej w szkołach oraz zaproponował możliwe rozwiązania.

– Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były bezpieczne i miały szczęśliwe, spełnione życie – mówił Marcin Birgiel. – Między innymi dlatego potrzebujemy edukacji seksualnej. Wszechstronna edukacja seksualna to realizacja podstawowych praw człowieka do ochrony zdrowia i edukacji. Daje ona dzieciom i młodzieży między innymi informacje na temat ich praw, wiedzę na temat stawiania własnych granic i przestrzegania granic innych osób. Daje w ten sposób dzieciom i młodzieży narzędzia do obrony przed molestowaniem i przemocą, pozwala unikać ryzykownych zachowań.

Na ten moment sytuacja edukacji seksualnej w szkołach jest dramatyczna – podkreśla Birgiel. – Przeprowadzane są w szkołach często nieobowiązkowe zajęcia Wychowania do życia w rodzinie, a jedyny podręcznik dopuszczony przez MEN do nauczania Wychowania do Życia w rodzinie zawiera m.in. takie cytaty:

„Dziewczyna powinna zdawać sobie sprawę, że więcej niż chłopiec płaci za nietrafny wybór bo nie ma równości w naturze. On jest dawcą życia, „siewcą”, natomiast jej ciało „glebą”, w której wzrastało nowe życie”.

Zasługujemy na to, by dzieci i młodzież wychowywana przez polską szkołę miała dostęp do rzetelnej, pozbawionej pruderii i indoktrynacji, wiedzy o ludzkiej seksualności. Jako Partia Razem mówimy: edukacja seksualna musi być obowiązkowym przedmiotem w programie nauczania. Prowadzona w zgodzie z uznanymi standardami, ma mnóstwo pozytywnych skutków – zmniejsza liczbę ryzykownych zachowań, opóźnia wiek inicjacji seksualnych, zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV.

Edukacja musi być oparta na badaniach i wiedzy naukowej, zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia. Wiemy, że sejmiki wojewódzkie mają także ogromny wpływ na  stan edukacji w regionie. Mogę np. tworzyć i realizować programy dotacji na prowadzenie zajęć dodatkowych w szkołach z terenu województwa, dotować powstawanie placówek konsultacyjnych, które mogłyby prowadzić dyżury (na miejscu i/lub telefoniczne) dla osób zainteresowanych tematami związanymi z edukacją seksualną. To właśnie sejmiki mają kompetencje, by dotować powstawanie materiałów edukacyjnych z zakresu edukacji seksualnej. Partia Razem idzie do wyborów samorządowych z jasnym stanowiskiem: sfinansujemy dodatkowe zajęcia o zdrowiu i edukacji seksualnej, dostępne dla wszystkich uczniów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane