Reklama

Po nowe doświadczenia dla młodszych i starszych – „Bajka” z wizytą na Litwie

Data:

Wymiana doświadczeń i integracja społeczna – to główne cele przyświecające pracownikom Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej Bajka w Suwałkach. Doskonałą okazją łączącą te dwie kwestie są wycieczki, rozmaite wyjazdy. Dyrektor szkoły, Urszula Duda, nie kryje radości z efektów ostatniej wizyty na Litwie.

Zorganizowana w ramach Programu Interreg V-A Lietuva – Polska wizyta studyjna dała możliwość poznania innych technik pracy z osobami z niepełnosprawnościami, pomysłów na ich aktywizację, ale też nawiązania przyjaźni i zainicjowania współpracy, która jak potwierdza Urszula Duda, będzie kontynuowana.

Pierwszym miastem, które odwiedzili suwalczanie, było Jonawa, a celem tego etapu podróży była wizyta w Jonavos Rajono Neįgaliųjų Veiklos Centras – jedynym na Litwie ośrodku zajmującym się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością. Aby zdobyć dodatkowe fundusze na ciekawe wyjazdy, na dodatkowe zajęcia terapeutyczne, osoby tam przebywające podejmują się prac, które znajdują się w zasięgu ich możliwości. Cieszą i pozyskane pieniądze, i świadomość, że ich działanie jest użyteczne, wartościowe, potrzebne. Ośrodek ten nie tylko placówka opieki dziennej, Urszula Duda opowiada o wartym uwagi rozwiązaniu, które pomaga i samym osobom z niepełnosprawnościami, i ich rodzinom:

Z kolei pobyt w Kownie był sposobnością do odwiedzenia największej szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu znajdującej się na Litwie. Spotkanie pozwoliło skonstatować, iż w „Bajce” pracuje się nieco innymi metodami, zajęć jest więcej, bardziej jest kładziony nacisk na naukę samodzielności. Ale i Litwini mają do zaoferowania ciekawe doświadczenia, także z wizyt w placówkach skandynawskich. A jak wyznaje Urszula Duda, wartością jest także dzielenie się swoimi pomysłami, wspieranie innych, propagowanie wiedzy i umiejętności.

Uczniowie suwalskiej „Bajki” spędzali czas aktywnie i atrakcyjnie, była wizyta w ZOO, spotkania z rówieśnikami, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wyjazd to także nauka samodzielności. Wszyscy wrócili pełni wrażeń – jak mówi dyrektor suwalskiej placówki, był to owocny i ciekawy czas.

 

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowa kawiarenka pękała w szwach (audio, foto)

Kiedy wiele miesięcy temu - przy okazji realizacji jednego...

Kolejny rekord zbiórki pobity. Boisko przy szkole coraz bliżej

Ponad 56 tys. złotych to kwota, która została zebrana...

CALa pomoc dla „Bajki” – licytacje i muzyka (audio, foto)

Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury wystąpiła w piątek, 1...

Cały czas trwa remont szkoły branżowej dla młodzieży. Liczy się każdy grosz (audio, wpłać online)

Właśnie trwa remont kolejnych sal lekcyjnych i terapeutycznych w...
%d bloggers like this: