Idealnie przygotowana do malowania powierzchnia metalowa to klucz sukcesu do dalszych prac. Poniżej omówimy, jak to zrobić we właściwy sposób. Taki, aby farba trzymała się podłoża, nie łuszczyła się i była równomiernie rozprowadzona.

Krok pierwszy: usuwamy starą farbę

Jeżeli zamierzasz malować starszą powierzchnię, taką, na której znajduje się już jedna, albo kilka warstw farby, to w pierwszej kolejności musisz przystąpić do usunięcia starych powłok: mechanicznie lub chemicznie. Mechanicznie, czyli za pomocą szczotek, papieru ściernego lub narzędzi z napędem mechanicznym. Chemicznie, czyli za pomocą specjalnych preparatów do usuwania powłok malarskich. Przy ich stosowaniu bardzo ważne jest to, aby ściśle stosować się do zaleceń stosowania producenta danego preparatu. Nie można dopuścić do pozostawienia grubej i luźnej warstwy rdzy.

Krok drugi: piaskowanie – czy warto?

Inną metodą, bardziej profesjonalną, ponieważ wymagającą odpowiedniego sprzętu i odzieży roboczej jest piaskowanie. Zabieg ten przynosi bardzo dokładny efekt, jednak wymaga pewnej wprawy, dlatego niekiedy lepiej jest zdecydować się na tradycyjne rozwiązania.

Krok trzeci: zabrudzenia na metalu – plamy do usunięcia!

Brudny, otłuszczony metal także musi zostać oczyszczony, aby przyczepność farby była jak najlepsza. Przy powierzchni już pomalowanej stosujemy środek myjący – detergent. Może to być także produkt dedykowany, kiedy jest to metal niepokryty jeszcze farbą, np. Rozpuszczalnik do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych Nobiles.

Krok czwarty: matowienie

Kiedy ścieranie, piaskowanie i odtłuszczanie mamy już za sobą, wtedy przystępujemy do końcowego etapu, jakim jest matowienie metalu. Tutaj przydatny będzie drobnoziarnisty papier ścierny, którym przeszlifujemy przedmiot przed przystąpieniem do pomalowania.

Krok piąty: gruntowanie

Ważną pracą jest także gruntowanie. Czynność, którą wykonujemy wtedy, gdy powierzchnia nie była wcześniej malowana. Jeżeli znajduje się na niej jeszcze stara farba, wówczas stosowanie tego środka jest zbędne i bezcelowe.

Produktem godnym polecenie jest bez wątpienia podkład antykorozyjny Nobiles Nobikor. Zabezpieczy on metal przed pojawieniem się i rozwojem rdzy. Po tych pracach można przystąpić do malowania. Jeżeli zastosowaliśmy podkład, możemy wówczas użyć farby Nobiles Chlorokauczuk. W innym wypadku sprawdzi się Nobiles Stalochron, który jest jednocześnie: środkiem gruntującym, podkładem i farbą nawierzchniową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj