Inauguracja Roku Akademickiego w PWSZ w Suwałkach (foto)

Niemal 600 studentów I roku, a w sumie około 1500 studentów uroczyście rozpoczęło nowy rok akademicki. Inaugurację rozpoczęła uroczysta msza święta, po której wszyscy spotkali się w auli im. prof. Bronisława Geremka w PWSZ w Suwałkach.

W podniosłą atmosferę wydarzenia wszystkich zgromadzonych wprowadził Suwalski Chór Kameralny Viva Musica pod dyrekcją Grzegorza Bogdana. Koncert stał się swoistym elementem włączenia się Uczelni w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz wojewódzkich, samorządowych, rektorzy zaprzyjaźnionych Uczelni, przedstawiciele służb mundurowych, szkół i placówek oświatowych, wójtowie okolicznych gmin, przedsiębiorcy i przede wszystkim studenci. Podczas przemówień Stanisław Derehajło, doradca MNiSW przekazał Uczelni ponad 15 mln zł. w obligacjach, natomiast Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego przekazała informację o zwycięskim projekcie na ponad 3 mln zł, które Uczelnia przeznaczy m. in. na Centrum Mechatroniki.

Inauguracja nie mogłaby się odbyć bez immatrykulacji studentów (przedstawiciele wszystkich kierunków złożyli uroczyste ślubowanie), wręczenia dyplomów absolwentom oraz uroczystych pieśni: Gaude Mater Polonia i Gaudeamus. Wykład inauguracyjny wygłosił Maciej Formanowicz, prezes Zarządu Fabryk Mebli Forte, który mówił o drodze, jaką należy przejść, by odnieść sukces.

Poprzedni rok akademicki podsumowała dr Marta Wiszniewska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, która przedstawiła także plany na przyszłość. Mówiła o pilotażowym projekcie studiów dualnych i płatnych praktykach zawodowych, o planach uruchomienia nowych kierunków (logistyka oraz turystyka i rekreacja), o Centrum Symulacji Medycznej oraz Centrum Mechatronicznycm, które wkrótce powstaną na Uczelni, o stałym podnoszeniu jakości kształcenia, czy współpracy z przedsiębiorcami i całym środowiskiem lokalnym.

Kilkuset studentów pierwszego roku dołączyło zatem do grona społeczności akademickiej PWSZ, która wynosi obecnie ponad 2000 osób (to oprócz studentów, grono wykładowców i pracowników administracji, uczniowie VII LO oraz najmłodsi studenci Uniwersytetu Dziecięcego).

Zakończona rekrutacja należała do bardzo udanych. Duże zainteresowanie ofertą Uczelni sprawiło, że uruchomione zostały niemal wszystkie kierunki kształcenia. Do końca października trwa natomiast dodatkowa rekrutacja uzupełniająca. Na poszczególnych kierunkach czekają jeszcze ostatnie wolne miejsca.

Fot. PWSZ w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj