Spotkania i dyskusje, prezentacje firm, ale też warsztaty dla młodzieży z designu, virtual reality i programowania z nagradzanym Photonem to tylko niektóre atrakcje Forum Biznesowego Pogranicza – wydarzenia po raz trzeci zorganizowanego przez Miasto Suwałki we współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska – Wschód.

Dwudniowa impreza 25-26 października odbywa się pod hasłem „Metal – Industry – Design” i ponownie jest okazją do spotkania przedstawicieli nauki i biznesu, choć nie tylko. W tym roku, co podczas otwarcia zaznaczył Dariusz Bogdan, prezes PNTPW – drugi dzień wydarzenia będzie skierowany do kreatywnej młodzieży. To właśnie EAST DESIGN DAYS, wydarzenie organizowane przez Politechnikę Białostocką, Park Naukowo – Technologiczny, firmę Malow Sp. zo.o. oraz Resursę Podlaską.

Wydarzenie, jak podkreślił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, jest odpowiedzią na potrzebę ożywienia i zaktywizowana kontaktów biznesowych na pograniczu. – To, co się dzisiaj dzieje w Suwałkach, jest zasługą inwestorów i przedsiębiorców, którzy dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań są w stanie konkurować na rynku globalnym – dodał prezydent.

Pomysł organizacji Forum w Suwałkach i jego realizację chwaliła również Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa, która odczytała list od marszałka Jerzego Leszczyńskiego. O inicjatywie w ciepłych słowach wypowiadał się także Jan Zadykowicz z Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Uczestnicy Forum Biznesowego Pogranicza w trakcie dwóch dni wysłuchają wykładów, opinii i prezentacji m.in. prof. dr hab. inż. Jana Szmidta – rektora Politechniki Warszawskiej, Henryka Owsiejewa – przewodniczącego Rady Nadzorczej Malow sp. z o.o. ; Jacka Kłosa – dyrektora naczelnego Plum Sp. z o.o.; Adama Galasa – przewodniczącego Rady Nadzorczej Salag Sp. z o.o.; Sebastiana Rynkiewicza – Prezesa Klastra Obróbki Metali.

Wydarzeniu towarzyszą wystawy – studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej – w PNTPW oraz rzeźby Jana Strumiłły – w hali Malow.

Forum Biznesowe Pogranicza – Metal Industry Design – w Suwałkach

Zgodnie z danymi WUP Białystok („Sytuacja na rynku pracy w województwie podlaskim w 2016 roku” – ostatnia dostępna analiza roczna), branża metalowa i maszynowa należą do najważniejszych pracodawców regionu, cechujących się m.in. wysoką dynamiką wzrostu zatrudnienia co świadczy o potencjale rozwojowym obu branż. Wśród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu, w stosunku do poprzedniego roku (2015) najwyższy jego wzrost odnotowano w jednostkach zajmujących się m.in. produkcją wyrobów z metali (o  16,2%).

Najważniejsze firmy tej branży w naszym mieście to: 

Salag sp. z o.o. sp. k.  – firma specjalizująca się w produkcji profili wykończeniowych z PCV i aluminium. Posiada nowoczesny park maszynowy a cały proces produkcyjny jest kontrolowany samodzielnie przez firmę (od etapu projektowania po produkcję finalnego wyrobu). Laureat wielu nagród i wyróżnień – m.in. z zakresu innowacyjności.

Malow – lider w produkcji mebli metalowych. Działa od 1989 r. Zatrudnienie ok 500 osób. Zakłady produkcyjne: Suwałki (Polska), Charków (Ukraina). Dystrybucja: na całym świecie. Eksport: ponad 50% produkcji. Zdolność produkcyjna: 280 000 szt. mebli produkowanych rocznie. Liczba zamówień: ok 40 tys. sztuk rocznie.

ZWM Dojnikowscy – Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy jest producentem różnego rodzaju konstrukcji metalowych. Wykonuje m.in.: konstrukcje stalowe hal, konstrukcje reklamowe, ogrodzenia przemysłowe, posesyjne, rusztowania, schody, zadaszenia. Firma ZWM Dojnikowscy to 30 lat doświadczenia, 100 zatrudnionych osób, 4500 m² pow. produkcyjnej.

ASPI sp. z o.o. sp. k. – firma działa od 2004 r. W r. 2013 firma przystąpiła do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej, w tym piły tarczowe, piły stellitowane i piły trakowe.

Fabryka kabli Elpar II  Firma powstała w 1990 r. a od 2000 r. posiada zakład produkcyjny w SSSE. Zajmuje się produkcją kabli i przewodów elektroenergetycznych i siatki ogrodzeniowej powlekanej tworzywem sztucznym.

Robur – producent i dostawca produktów bezpieczeństwa fizycznego i ochrony mienia. Produkuje w SSSE od 2013 r. wysokiej jakości testowane i certyfikowane skarbce i drzwi skarbcowe do XI klasy bezpieczeństwa, wrzutnie nocne, sejfy do VI klasy bezpieczeństwa, multisejfy. Produkty trafiają do banków, urzędów państwowych, korporacji. Robur Polska sp. z o.o. to spółka zależna i powiązana z Robur Safe AB, która została założona w 1970 w Szwecji (obecnej w 50 krajach).

Traffic sp. z o.o. – firma istnieje od 2001 r. i należy do liderów w produkcji i sprzedaży pokryć dachowych, profili blachowych, blach elewacyjnych i konstrukcyjnych na terenie północno-wschodniej Polski.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj