Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Filmowy podręcznik przetrwania w Donbasie będzie można obejrzeć  w Suwałkach we wtorek, 20 listopada o godz. 20.00 w Cinema Lumiere.

W Donbasie toczy się też codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech… Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes. „Donbas” to opowieść o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów. O każdym z nas.

– Przedmiotem moich zainteresowań jest przede wszystkim specyficzny rodzaj jednostki ukształtowanej pod wpływem społeczeństwa, w którym panuje przemoc i chaos. To właśnie ludzie, ich mentalność oraz wzajemne relacje dają początek historycznym katastrofom. Prawdziwa natura ludzka ujawnia się właśnie wtedy, kiedy następuje rozpad więzów społecznych, kiedy przestają obowiązywać prawa, kiedy tracimy grunt pod nogami, kiedy nie znajdujemy już oparcia w instytucjach, a jedyną naszą bronią przeciwko chaosowi zostaje siła ducha (o ile ją mamy). To właśnie wtedy, w okresach największej niestabilności spowodowanej wojną, na nowo definiuje się pojęcie człowieczeństwa na następne lata. Film składa się z trzynastu części. Każda z nich opowiada inną historię, która wydarzyła się między 2014 a 2015 rokiem na okupowanych terytoriach. Jakkolwiek nieprawdopodobne wydawać by się mogły niektóre opowieści, są one inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Spośród wielu materiałów wybrałem te historie i anegdoty, które najbardziej przemawiają do wyobraźni. Spoiwem poszczególnych części są bohaterowie, którzy prowadzą nas przez kolejne historie. Stopniowo komedia absurdów zmienia się w równie absurdalną tragedię. Jej bohaterami są zwyczajni obywatele – tak o filmie mówi Siergiej Łoźnica, reżyser.

Siergiej Łoźnica urodził się w 1964 roku w Baranowiczach na Białorusi; dorastał w Kijowie. W 1987 roku ukończył matematykę stosowaną na Politechnice Kijowskiej. Następnie pracował jako badacz i specjalista od sztucznej inteligencji w kijowskim Instytucie Cybernetyki. W 1997 roku ukończył reżyserię na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii w Moskwie. Od tej pory wyreżyserował osiemnaście filmów dokumentalnych nagradzanych na całym świecie oraz trzy filmy fabularne. Wszystkie trzy znalazły się w konkursie głównym festiwalu filmowego w Cannes: „Szczęście ty moje” (2010), „We mgle” (2012) i „Łagodna” (2017). „Donbas” to jego czwarty film fabularny. W 2018 roku uroczyście otworzył sekcję Un Certain Regard w Cannes, a Łoźnicy przyznano Nagrodę dla Najlepszego Reżysera.

Cykl pokazów filmowych KINO KONESERA odbywa się pod patronatem portalu NIEBYWAŁE SUWAŁKI.

Pokaz filmu „Donbas” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety do KINA Konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach. Wystarczy do 18 listopada do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Które europejskie państwa jako pierwsze uznały konflikt ze wschodniej Ukrainie za agresję Rosji na ten kraj w rozumieniu prawa międzynarodowego? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrały: Katarzyna Michaluk i Małgorzata Czerucka.

 

Leave a Reply