Sto lat temu odzyskana niepodległość to owoc działań dyplomatycznych i politycznych, efekt patriotycznych dążeń pokoleń, walk i gotowości do poświęcenia tego, co najcenniejsze dla odzyskania wolnej ojczyzny. Przybliżenia koleżankom i kolegom miejsc upamiętniających chlubne karty z przeszłości regionu związane z walką o wolność podjęli się uczniowie III LO w Suwałkach.

Cykl szkolnych spotkań poświęconych szczególnej rocznicy rozpoczął się we wtorek i potrwa do piątku.

Pomysłów na świętowanie jest wiele: warsztaty literackie, koncert, wspólne śpiewanie, prezentacje, prelekcje. Mocnym akcentem wtorkowego rozpoczęcia cyklu były Muzyczne Zaduszki – muzyka zjednoczyła wszystkich, a zespół prezentujący utwory porwał publiczność do wspólnego śpiewu.

Dzisiejsze (07 listopada) spotkanie stało się okazją do poszerzenia wiedzy o miejscach pamięci znajdujących się w naszym mieście. Jak podkreśliła pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia, Elżbieta Żywiczyńska, projektem zainteresowały się nie tylko klasy humanistyczne – wszyscy uczniowie z zapałem włączyli się w przygotowania, poszukiwania, opracowanie zebranych wiadomości, odwiedzali Archiwum Państwowe, Muzeum Okręgowe, przeprowadzili wiele rozmów. Dwudniowe prezentacje przybliżą pięć pomników – dziś zebrani poznali okoliczności posadzenia Dębu Wolności symbolicznie upamiętniającego walczących za ojczyznę. Młodzież przedstawiła też historię 2. Pułku ułanów grochowskich oraz pomnika ufundowanego na cześć jego dowódcy – Józefa Dwernickiego. Ostatnia z występujących klas opowiedziała o POW, poległych jedenastu członkach tej organizacji, których szczątki spoczęły na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Pomnik, który się w tym znajduje do dziś jest dla suwalczan miejscem oddawania hołdu walczącym o wolność.

Po wystąpieniach młodzieży wzbogaconych o pokazy slajdów, filmów, nagrania muzyczne, głos zabrał zaproszony gość – którego artykuł o suwalskich pomnikach zainspirował uczniów do podzielenia się wiadomościami na ten temat – znany i ceniony historyk, Andrzej Matusiewicz. Jego wystąpienie było ciekawym przybliżeniem wiedzy o roli pomników, o ich recepcji wśród suwalczan.

Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie utworu „Kocham wolność” grupy Chłopcy Z Placu Broni, z którego cytat stał się mottem przedsięwzięcia.

Kolejne dni to okazja do następnych lekcji historii i patriotyzmu – przygotowanych i zaprezentowanych bardzo ciekawie i rzeczowo. Jutro druga cześć wystąpień prezentujących miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej, a w piątek uczniowie dołączają do ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu.

Dodaj komentarz