Reklama

Cudzoziemcy nie chcą pracować w naszym regionie (audio)

Data:

- Reklama -

Warszawa, Poznań Wrocław. Obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski do pracy najczęściej wybierają właśnie te miasta. Cudzoziemcy, pozostawiający swój kraj na kilka lub kilkanaście lat, podejmują formalne zatrudnienie lub otwierają swój biznes. W naszym regionie jest ich jednak coraz mniej.

Warto podkreślić, że oficjalne dane uwzględniają jedynie legalnie zatrudnionych cudzoziemców, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Z danych wynika, że na koniec października tego roku zgłoszonych do ZUS było ponad 587 tys. obcokrajowców. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowią obywatele Ukrainy, których jest 441 tys.

– Jeszcze miesiąc temu obywateli innych państw zgłoszonych w Białostockim Oddziale ZUS było ponad 10 tys. W październiku we wszystkich województwa w całej Polsce ich liczba wzrosła. Nasz region jest jedynym w kraju, który obcokrajowcy postanowili ominąć, a nawet opuścić – komentuje dane Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dynamiczny wzrost można zaobserwować w województwie mazowieckim, gdzie w ciągu miesiąca przybyło 5,5 tys. ubezpieczonych legitymujących się zagranicznym paszportem. O blisko 1,5 tys. powiększyła się pracująca zagraniczna zbiorowość wojewódzka wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Niezbyt chętnie w ostatnim czasie cudzoziemcy wybierają zachodniopomorskie czy warmińsko-mazurskie. Ale mimo wszystko, jest tam niewielki wzrost w przeciwieństwie do podlaskiego, gdzie w ciągu jednego miesiąca liczba cudzoziemców zmalała o 121 osób.

W ostatnim miesiącu nasz region opuściło 264 ubezpieczonych Ukraińców. Chociaż w dalszym ciągu jest tu ponad 4 tys. osób. Ci zatrudnieni na umowie o pracę raczej decydują się na pozostanie, a ich liczba z 1 673 wzrosła do 1 730. Inne formy zatrudnienia nie są atrakcyjne i nie wpływają pozytywnie na podjęcie decyzji o wyborze właśnie naszego województwa.

Pozytywnym aspektem na pewno jest to, że bez względu na to, w jakiej części naszego kraju obywatele innych państwo podejmą zatrudnienia, przepisy prawa są jednolite dla wszystkich. Dwustronne umowy zapewniają koordynację systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w Polsce i w drugim umawiającym się państwie. Umowy ułatwiają ubezpieczonym nabywanie praw do świadczeń z zabezpieczenia społecznego. Zazwyczaj obejmuje on świadczenia takie jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, zasiłki chorobowe. Umowy mogą też zawierać świadczenia zdrowotne, zasiłki rodzinne, zasiłki z tytułu pozostawania bez pracy.

Mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego:

 

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Na wypłaty czternastej emerytury 11,4 mld złotych

Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie...

Od nowego roku ZUS zajmie się obsługą programu Rodzina 500 plus

Już od 1 stycznia 2022 roku ZUS zacznie przyjmować...

Kto może liczyć na rentę socjalną?

Ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych korzystamy przez całe życie....

Inspektorzy z ZUS-u nie będą pukać do sąsiadów?

Inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą pukać do drzwi...
%d bloggers like this: