W sobotni wieczór (1 grudnia) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakończyła się II edycja festiwalu Kierunek Wschód. Na finał wydarzenia aktorzy ze Lwowa zagrali spektakl „Rewizor”.

“Kierunek Wschód” to przegląd spektakli, który powstał z myślą o prezentacji kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Celem festiwalu jest
zacieśnianie współpracy kulturalnej państw z obszaru Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczach. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2017 roku. W trakcie tegorocznego festiwalu widzowie mieli okazję obejrzeć łącznie osiem przedstawień: z Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz z Rzeszowa i Bielska-Białej.

– Cieszę się, że kolejna odsłona festiwalu umożliwiła widzom obejrzenie tak wielu i tak różnorodnych spektakli. Zainteresowanie publiczności potwierdza, że warto rozwijać „Kierunek Wschód”. Dziękuję Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za pomoc i wsparcie w organizacji wydarzenia – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Festiwal „Kierunek Wschód II” rozpoczął się 22 września spektaklem gospodarzy: „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Widzowie mieli okazję obejrzeć także przedstawienia: „Polowanie na szczury” Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Dramatycznego z Grodna na Białorusi, „Pogorzelisko” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, „Trzy Gisèle” Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi, „Św. Idiotę” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i monodram „Koba/Stalin” w wykonaniu litewskiego aktora Aleksandra Rubinovasa.

W październiku – dodatkowo – do Białegostoku zostali zaproszeni artyści z  Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska na Białorusi z przedstawieniem „Kozia wyspa”. Festiwal zakończył się mocnym akcentem – 1 grudnia aktorzy Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa na Ukrainie zaprezentowali widzom swoją interpretację sztuki “Rewizor”. Po wszystkich spektaklach odbyły się spotkania i rozmowy z artystami.

Festiwal „Kierunek Wschód II” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Wydarzenia odbyło się pod patronatem Ambasady Ukrainy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerami medialnymi wydarzenia byli: Dwójka Polskie Radio, TVP Kultura, TV Biełsat, e-teatr.pl, Teatr Dla Was, Niwa, Radio Racja, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Poranny TV, Poranny.pl, Niebywałe Suwałki, BialystokOnline.pl i Wrota Podlasia.

Fot. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Bartek Warzecha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj