Reklama

Noworoczna gala operetkowa w OiFP i jubileusz 45-lecia pracy twórczej Michała Skiepki

Data:

- Reklama -

W piątek, 11 stycznia w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej w Białymstoku usłyszymy najpiękniejsze arie i duety z oper i operetek w wykonaniu znakomitej sopranistki Edyty Piaseckiej, tenora Adama Sobierajskiego oraz obchodzącego jubileusz pracy artystycznej tenora Michała Skiepko.

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi pod kierownictwem Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Michał Skiepko pochodzi z Podlasia, a karierę artystyczną rozpoczął w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. Potem związany był z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Warszawie. Wykonywał role w dziełach G. Verdiego (Alfred w„Traviacie”, Książę w „Rigoletcie”), G. Pucciniego (Rudolf w „Cyganerii”), S. Moniuszki (Stefan w „Strasznym dworze”, Kazimierz w „Hrabinie”), K. Szymanowskiego (Pasterz w „Królu Rogerze”), M. Musorgskiego (Dymitr w „Borysie Godunowie”), G. Bizeta (Nadir w „Poławiaczach pereł”), J. Offenbacha (Hoffmann w „Opowieściach Hoffmanna”). Zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Głosów Verdiowskich w Busseto. Od niedawna współpracuje z Chórem Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Przez czterdzieści pięć lat kariery artystycznej występował w wielu krajach m.in. we Włoszech, Hiszpanii, USA, Kanadzie, Japonii, Niemczech, na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi po raz pierwszy. W programie koncertu usłyszymy znane i lubiane motywy z m.in., „Lekkiej kawalerii” F. Suppé, „Hrabiny Maricy” i „Księżniczki czardasza” I. Kálmána, „Cyrulika sewilskiego” G. Rossiniego, „Barona cygańskiego” i „Zemsty nietoperza” J. Straussa, „Traviaty” G. Verdiego, „Wesołej wdówki” F. Lehara, Eugeniusza Oniegina” P. Czajkowskiego, „Romea i Julii” Ch. Gounoda. – Jako datę narodzin wiedeńskiej operetki podaje się dzień premiery zapomnianych dziś „Pensjonarek” Franza von Suppé (1860) – pisze w programie koncertu Magdalena Gajl.

– Przenosząc do Wiednia francuski oryginał, uprawiany w Paryżu przez Jakuba Offenbacha, Suppé wymyślił jednak nową formułę, która miała być odtąd uprawiana w Wiedniu przez ponad pół wieku. Zderzał i godził w swojej muzyce sprzeczności: jednym biegunem są elementy folkloru narodów włączonych do Austro-Węgier, drugim – muzyczne symbole wojskowego drylu policyjnego państwa. Witalność operetki podtrzymują noworoczne koncerty Filharmoników Wiedeńskich, organizowane, z sześcioletnią przerwą, od Sylwestra 1939 roku, a od 1959 roku transmitowane na szeroką skalę dzięki Eurowizji. W pierwotnym założeniu wypełniać je miały utwory rodziny Straussów. Do rytuału należy obramowywanie ich walcem „Nad pięknym, modrym Dunajem” Johanna Straussa syna i kończenie „Marszem Radetzkiego” Johanna Straussa ojca.

Nawiązując do tej tradycji, noworoczną galę operetkową w Operze i Filharmonii Podlaskiej także zakończymy „Marszem Radetzkiego” J. Straussa, zostawiając słuchaczy opery podlaskiej w doskonałych humorach przez cały 2019 rok.

Gala operetkowa UCZTA Piątek 11 stycznia | Sala koncertowa ul. Podleśna 2 | godz. 19.00 Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Edyta Piasecka – sopran

Adam Sobierajski – tenor

Michał Skiepko – tenor

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert. Wystarczy do 10 stycznia do godz. 17.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Gdzie rozpoczął swoją karierę Michał Skiepko? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrał Mirosław Gryko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koncert „Duety na dwa flety” w OiFP

W piątkowy wieczór przy Podleśnej w Białymstoku Orkiestrę Opery...

U źródeł kultury – koncert symfoniczny w OiFP

Piątkowy koncert symfoniczny (27 września o godz. 19.00) w...

Recital fortepianowy Mariusza Ciołko w OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza w piątek,...

W OiFP koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek, 5 kwietnia...