„Oni” – poniedziałkowa propozycja DKF-u Kinochłon

Kadr z filmu "Oni" w reż. Paolo Sorrentino.

Miesiąc po polskiej premierze DKF „Kinochłon” zaprasza na film „Oni”. Jego reżyser, Paolo Sorrentino, znany jest z takich obrazów jak „Wielkie piękno” i „Młodość”, a historie te oparte na motywie powrotu we wspomnieniach do lat młodości, zestawiające w pewnym sensie młodość i starość, pobrzmiewają i w nowym dziele reżysera.

We Włoszech film był prezentowany w nieco innej formie – pierwsza z dwóch stuminutowych części pokazuje starania młodego biznesmena, który wszelkimi sposobami stara się zaistnieć w świecie wielkiej polityki, gdyż jego marzeniem jest zostanie eurodeputowanym. Ale nie dobro innych jest dla niego najważniejsze, znacznie ciekawsze są materialne oznaki statusu i władzy, które może uzyskać.

Druga część ogniskuje się wokół innego bohatera – osoby powszechnie znanej, a choć kontrowersyjnej, to nie da się ukryć, że portret ten skłoni odbiorcę do refleksji i zrozumienia. Wielowymiarowy obraz Silvio Berlusconiego oprócz bulwersujących scen pokazujących kult pieniądza, pełnych przepychu, przynosi ten widok samotnego człowieka, łaknącego akceptacji, uczuć.

Polscy widzowie zobaczą te dwie części połączone w jeden, trwający dwie i pół godziny obraz, dzięki czemu produkcja może zostać zgłoszona do tegorocznych Oscarowych zmagań. Jak wyjaśnia sam reżyser, jego zamiarem było pokazanie powszechnych lęków jakie dotykają każdego z nas. Czego się boimy? „Jedni boją się zepchnięcia na margines prowincjonalnego życia. To lęk powszechny wśród tych, którzy zostawili swoich dziadków i znaleźli sobie miejsce w pięknych słonecznych miastach. Inni boją się, by nie zostać w tyle. To lęk atawistyczny, obecny zanim pojawił się Berlusconi. Oni szukają drogi na skróty, szemranych biznesów i szybkich pieniędzy w kraju, gdzie słowo etyczne jest szerzej nieznane, a tendencja do niemoralnych zachowań jest normą. Strach młodych ludzi, mężczyzn i kobiet, przed byciem nie na miejscu i przed ciągłym, głębokim, mrocznym poczuciem niezadowolenia, które maskuje się zabawą.”

 

Scenariusz łączy fikcyjne elementy z udokumentowanymi zdarzeniami, twórczo przetransponowanymi w tkankę filmową, podobne połączenie dostrzeżemy i w nastroju filmu – groteskowego i nostalgicznego jednocześnie, określanego i mianem dramatu, i komedii. W rolę Berlusconiego wcielił się Toni Servillo, ulubiony aktor Sorrentino, znany z „Wielkiego piękna” i „Boskiego”. Polski akcent w obsadzie to rola Kiry, w której zobaczymy Kasię Smutniak.

Gościem poniedziałkowego seansu będzie Diana Dąbrowska, znawczyni włoskiego kina, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. A w czasie pokazu widzowie zostaną zaproszeni na włoski poczęstunek przygotowany przez augustowską restaurację „Niebo w gębie” specjalizującą się w kuchni włoskiej.

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Dodaj komentarz